Ocena brak

Jatrof podagriowata

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Ta dziwacznie wyglądająca, zrzucająca liście roślina pochodzi z Ameryki Środkowej i należy do rodziny wilczomleczowatych. Z czasem staje się krzewem o wysokości około 45 cm. Dolne części łodygi mają kształt butelki, są napęczniałe, guzowate i pokryte bliznami z ostrymi włoskami. Z czubka tych łodyg wyrastają duże, niemal okrągłe, powcinane liście, mające niemal 30 cm szerokości. Równie dziwaczne kwiaty, stanowiące piękne połączenie szkarłatu, koloru żółtego i pomarańczowego, w dogodnych temperaturach pojawiają się przez cały rok (głównie na wiosnę). Ta roślina dobrze rozwija się w domach z centralnym ogrzewaniem.

Roślinie wystarczą warunki panujące w przeciętnym pokoju dziennym. Starajmy się przez cały rok zapewnić jej 10-15°C.

Ustawiamy tę roślinę w pełnym słońcu lub lekkim cieniu.

Jatrof ma zatrzymujące wilgoć, napęczniałe łodygi. Od marca podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia jest bardzo sucha, podając tyle wody, żeby zwilżyć korzenie. Jesienią, kiedy wszystkie liście opadną, przestajemy podlewać.

Ta roślina zachowuje się jak sukulent. Nie wymaga zwiększonej wilgoci i nie lubi jej wokół nasady.

Jatropha podagrica należy do roślin, które obejdą się bez dodatkowego dożywiania. Przetrwa wiele lat bez nawozu.

Przesadzamy po około czterech latach do przepuszczalnej ziemi na bazie gliny. Przetrwa wiele lat bez przesadzania w starej donicy.

Radzimy uprawiać jatrof pojedynczo w nowoczesnym wnętrzu. Na tle surowego wystroju wygląda imponująco. Sok i nasiona są trujące. Po dotknięciu rośliny umyjmy ręce, gdyż może pojawić się wysypka na skórze.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nadmierne podlewanie Jastrof rzadko cierpi z powodu szkodników i chorób, ale nadmierne podlewanie w zimie może powodować gnicie łodyg, czego należy unikać za wszelką cenę.

Do góry