Ocena brak

Jaśminowiec 'Beauclerk'

Autor /Celestyn888888 Dodano /18.01.2012

Wśród krzewów kwitnących latem mało jest takich, które pachniałyby tak wspaniale jak jaśminowiec. Słodki zapach przypomina woń świeżej pomarańczy. Jaśminowce osiągają różne rozmiary - od krzewów jednometrowych do wysokich na 4 m. Spośród wielu krzyżówek szczególnie atrakcyjne są odmiany o pojedynczych kwiatach, do których należy m.in. 'Beauclerk'. Jaśminowiec kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Kwiaty są z regóły białe, czasami kremowe, i niemal zawsze pachnące. Liście jaśminowca są jajowate, ciemnozielone.

Jaśminowce najlepiej sadzić o 2 cm głębiej niż rosły w pojemniki, aby nowe pędy pojawiły się już przy podstawie. Krzewy o nagich korzeniach sadzimy, gdy roślina jest jeszcze w stanie uśpienia (od X do III).

Krzew rośnie najlepiej na jasnym, słonecznym stanowisku. Odmiany bardziej rozłożyste lubią lekki półcień.

Jaśminowiec potrzebuje dużo wilgoci. Nie nadaje się na suche gleby.

Idealnym podłożem dla jaśminowca są gleby ilaste, łatwo przepuszczalne. Wskazane jest zasilanie ziemi dużą ilością materii organicznej. Rosnąc na takim podłożu, krzew będzie obficie i pięknie kwitł.

Jaśminowiec jest odporny na mróz. Aby jego zapach był wyraźny, należy posadzić krzew w osłoniętym miejscu.

Kwiaty pojawiają się na gałazkach, które wyrosły w ubiegłym roku. Jeśli nowe gałęxie będziemy przycinać zimą, usuniemy kwiatostanowe pędy. Jaśminowiec należy przycinać po przekwitnięciu. Nie pozostawiajmy gałęzi starszych niż pięcioletnie. Stare rośliny można odmłodzić, ścinając je zimą tuż przy ziemi. Latem będzie można podziwiać już odrodzony krzew.

Sadzonki pobieramy wiosną, latem (półzdrewniałe) i zimą (zdrewniałe).

Odmiany:

'Belle Etoile' - kwiaty purpurowe w środku o zapachu ananasa, wys. do 2 m;

'Etoile Rose' - prawie bez zapachu, kwiaty duże z karminową plamką w środku, wys. do 1 m.

Nowe pędy i młode listki mogą atakować różne gatunki mszyc. Krzewy, na których pojawiły się te szkodniki, mają skręcone i zdeformowane liście. Natychmiast użyj odpowiednich środków.

Podobne prace

Do góry