Ocena brak

Jaśmin wielokwiatowy

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Rodzaj jaśmin należy do rodziny Oleaceae. Znanych jest około 20 gatunków, pochodzących z tropikalnych lub umiarkowanych rejonów świata.   

Jaśmin wielokwiatowy pochodzi z Chin, skąd sprowadzony został w roku 1891. Na tej pięknej pnącej rośllnie, w okresie od grudnia do marca, tworzą się pachnące kwiaty. Różowawe pączki po otwarciu są białe i mają kształt gwiazdy o średnicy do 2 cm.

Jaśmin wielokwiatowy toleruje temperaturę od 1O°C wzwyż, ale w zimie optymalne jest 16°C. Zbyt wysoka temperatura powoduje słaby wzrost. W lecie, w ciągu dnia, odpowiednie jest 22°C, ale tylko przy dobrej wentylacji. Możemy wystawiać jaśmin na zewnątrz, w słoneczne miejsce, od maja do września.

Potrzebuje dużo słońca, by zakwitnąć i tworzyć nowe pędy. Gdy są już kwiaty, wymaga jasnego miejsca, ale nie nasłonecznionego.

Latem, w okresie wzrostu, należy podlewać co drugi dzień. Zimą, podczas kwitnienia, podlewaj co 4-5 dni. Powierzchnia ziemi powinna wyschnąć przed kolejnym podlaniem, szczególnie w zimie.

Jeśli latem roślina stoi na zewnątrz, należy utrzymywać odpowiednią wilgotność. W pomieszczeniu doniczkę ustawiamy na tacy z granulkami zatrzymującymi wilgoć. W zimie jaśmin potrzebuje mniej wilgoci.

Nawozimy w lecie. Nie należy dokarmiać przez sześć tygodni od momentu przesadzenia rośliny.

Przesadzamy wczesną wiosną, po przekwitnięciu, do ziemi gliniastej z piaskiem lub torfowej.

Kwiaty pojawiają się na gałązkach wyrastających po okresie kwitnienia. Przycięcie rośliny później niż zaraz po przekwitnięciu powoduje, że kolejnej zimy będzie mniej kwiatów, Należy natychmiast usuwać przekwitnięte pędy aż do "oczka", okoto 5 cm od podstawy pędu. Oberwanie kilku nowych pędów spowoduje ich rozgałęzienie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście schną.Ziemia zbyt sucha i/lub zilne nasłonecznienie. Zwiększ podlewanie, przestaw roślinę do cienia lub do cienistej szklarni.

2) Pąki kwiatowe nie otwierają się.Brak światła. Przestaw roślinę w miejsce lepiej oświetlone.

3) Pąki kwiatowe brunatnieją.Zbyt gorąco i sucho. Przestaw roślinę w chłodniejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza.

4) Liście blade, z pajęczynką od spodu.Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

5) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry