Ocena brak

Jaśmin nagokwiatowy

Autor /Celestyn888888 Dodano /18.01.2012

To dziwne krzewiaste pnącze zakwita zimą, wtedy gdy inne drzewa i krzewy zapadają w okres spoczynku. Jeśli tepoeratura otoczenia nie obniży się poniżej 0°C, kwitnie już w grudniu, później na przedwiośniu. 

Kwiaty jaśminu nagokwiatowego osadzone są na zielonych, bezlistnych, cienkich pędach. Wyrastają z pąków kwiatowych pojedynczo. Są małe - około 2 cm średnicy, koloru żółtego, błyszczące. Trochę przypominają forsycję. Delikatnie pachną. Liście pojawiają się dopiero w kwietniu. Krzewy tworzą długie do 5 m zwisające, cienkie gałązki. Jaśmin nagokwiatowy pochodzi z Chin Zachodnich.

Jego uprawa i pielęgnacja nie jest trudna. Krzewy te lubią glebę przepuszczalną, próchniczną, żyzną i wilgotną. Miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte. W czasie mroźnej zimy, jednoroczne pędy mogą marznąć, trzeba je więc nakrywać gałązkami drzew iglastych. Przed nadejściem zimy warto krzewy obficie podlać, ponieważ zielone, cienkie gałązki transpirują także o tej porze roku. Od czasu do czasu zalecamy skrócić zdrewniałe pędy tuż nad powierzchnią gleby. Wytworzone przez roślinę nowe pędy będą obficiej kwitły w następnych latach.

Pierwsze, dość delikatne kwiaty mogą opaść, gdy spadnie na nie obfity śnieg, lecz następne ukażą się znowu na przedwiośniu. Jaśmin - najlepiej będzie się czuł w słonecznym miejscu np. przy ciepłej ścianie domu. Można go posadzić koło okna, zwłaszcza, że długie pędy wymagają podpór i przywiązania. Krzewy można uprawiać również w donicach. Łatwiej jest je wówczas przenieść do pomieszczenia i tym samym uchronić przed spodziewanymi mrozami.  

Jaśmin rozmnaża się łatwo przez odkłady. Pędy, dotykają gleby, same się ukorzeniają. Można je wówczas oddzielić, następnie posadzić w inne miejsce. W maju, czerwcu sporządza się sadzonki wierzchołkowe. Sadzi się je do skrzynek w wilgotne podłoże składające się z torfu oraz kory - w stosunku 1:1. Skrzynki z sadzonkami zabezpieczamy folią przed wysychaniem i ustawiamy w miejscu cienistym.  

Jaśmin nagokwiatowy jest na naszych działkach dość rzadko spotykany. Pamiętać należy bowiem, że jest wrażliwy na srogie zimy. Jeśli jednak stworzymy krzewom jaśminu odpowiednie warunki i otoczymy je troską, rozrastają się i co roku obficie kwitną.

Podobne prace

Do góry