Ocena brak

Jarząb pospolity, jarzębina

Autor /Apolinary Dodano /03.02.2012

Wygląd; Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, osiąga od 5 do 15, a niekiedy do 20 nn wysokości. Korona dość nieregularnie zbudowana i zwykle luźna, okrągława lub owalna, rzadziej okrągfawo sklepiona lub gęsta. Pień dobrze widoczny aź do górnej strefy korony. Gałęzie odstające lub skierowane ukośnie w górę.

Kora na młodych okazach szaro-srebrzysta, później coraz bardziej matowo szara, delikatnie spękana lub z deseniem listewek. Pędy szaro-purpurowe, początkowo delikatnie owłosione, później nagie. Pączki dość duże (około 15 mm długości), wąskostoźkowate lub jajowate, z lekko zagiętym wierzchołkiem, ściśle przylegające do pędu i gęsto owłosione.

Liście nieparzystopierzaste, u nasady niesymetryczne. skrętolegie mają około 20 cm długości i 8-11 cm szerokości. Zbudowane z 9-17 listków o wielkości mniej więcej 6x2 cm, ostro piłkowanych.

W pierwszej fazie (istnienia mają barwę początkowo jeszcze szaro-srebrzystą i są owłosione, po rozwinięciu prawie nagie, podłużno-owalne, u nasady zaokrąglone i tam całobrzegie; na wierzchu matowe, zielone lub żywozielone, od spodu - jasnozielone. Młode liście przy rozcieraniu wydzielają wyraźnie zapach marcepana.

Kwiaty o szerokości około 1 cm są kremowo-białe, licznie zebrane w płasko rozpostarte podbaldachy.

Owoce jabikowate o grubości 6-8 mm, w porze owocowania przybierają jasnoczerwoną barwę. Są jadalne, ale gorzkie - mogą być przerabiane na marmoladę. Siedlisko; Drzewo wybitnie światłolubne, dobrze rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych glebach gliniastych, kamienistych ora2 piaszczystych. Gatunek pionierski.

Występowanie: Występuje pospolicie wszędzie w Europie na niżu i w górach prawie do wysokości 2000 m n.p.m. Chętnie sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i wzdłuż ulic. Gatunek wielopostaciowy.

Okres kwitnienia: Od czerwca do lipca.

Uwagi ogólne: Jarzębina występuje w licznych postaciach różniących się między innymi barwą i wielkością owoców, zawsze chętnie zjadanych przez ptaki.

Podobne prace

Do góry