Ocena brak

Jałowiec Pfitzera

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Do wyboru mamy wiele, jałowców o różnych rozmiarach i kształtach. Mieszaniec Juniperus x media został wykorzystany przy tworzeniu wielu odmian, spośród których 'Old Gold' jest uważana za najlepszą. Ten na wpół leżący jałowiec jest idealną rośliną do hodowli w ogrodzie, na patio lub tarasie, albo też przez kilka lat w doniczce. Używamy donicy rozsądnych rozmiarów, bo ostateczną wysokość i szerokość roślina osiąga po około dziesięciu latach. Mimo to 'Old Gold' jest bardziej zwarty od większości leżących jałowców. Swoją nazwę ('stare złoto') zawdzięcza kolorowi listowia, który utrzymuje się przez całą zimę, wyglądając szczególnie atrakcyjnie, gdy wiosną pojawiają się nowe pędy. Hodując tę odmianę razem z wrzosami lub innymi iglakami o zwartym pokroju, będziemy mieli kolorowy zakątek przez cały rok.

Ten jałowiec jest odporny na mróz, a rosnąc w ogrodzie może wytrzymać temperatury grubo poniżej 0°C. Jednak w doniczce źle znosi ekstremalne warunki. Wilgotny kompost zamarza lub też wysycha, a delikatne włoski porastające korzenie tej rośliny obumierają. Więc pielęgnacja zimą nie jest łatwa. Latem należy chronić te roślinę przed gorącym słońcem i trzymać z dala od suchych wiatrów.

Ta odmiana jałowca wymaga miejsca o pełnym nasłonecznieniu, ale w takim stopniu, żeby roślina się nie spaliła. Kolor jej listowia niekorzystnie znosi cień.

Podlewamy roślinę obficie za każdym razem, gdy powierzchnia kompostu zacznie wysychać. Latem musimy uważać, by korzenie nie wyschły, a zimą starajmy się zachować równowagę. Jałowce tolerują zawartość wapnia zarówno w wodzie jak też w kompoście.

Jałowiec Pfitzera nie wymaga zwiększania wilgotności otoczenia. Jego liście są całkowicie twarde a ponadto otoczone grubą skórką, która zapobiega ich wysuszaniu.

Roślina nie potrzebuje nawożenia, jeżeli corocznie na wiosnę ją przesadzamy.

Okazy hodowane w donicach podsypujemy na wiosnę świeżym kompostem, wraz z uwalniającym się systematycznie do podłoża nawozem. Stosujemy kompost gliniasty o dobrym drenażu.

Dzięki rozłożystemu pokrojowi ta roślina może posłużyć nam do zakrycia klap lub pokryw studzienek w ogrodzie lub na tarasie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Motyl zwójka sosnóweczka atakuje starsze okazy, powodując ich brązowienie i umieranie. Małe brązowe gąsiennice, poczwarki i pajęczyny widoczne są od późnego lipca między obumierającymi liśćmi. Od tego okresu aż do późnej jesieni używamu insektycydu kontaktowego lub wcześniej usuwamy pędy. 

Rdza głogu i jałowca powodowana przez grzyb. Na gałązkach pokazują się nabrzmienia i wyrastające z nich długie językowate wyrostki barwy złotobrązowej. Zwalczamy, usuwając rosnący blisko nich głóg lub używając fungicydu. 

Brązowienie liści może być spowodowane chłodem i suszą w zimie.

Podobne prace

Do góry