Ocena brak

JAKUB

Autor /franek1956 Dodano /22.03.2012

Izrael, patriarcha biblijny z księgi Genesis, syn Izaaka i Rebeki, młodszy brat bliźniak Ezawa, który sprzedał mu swoje pierworództwo za miskę soczewicy. Z pomocą matki wyłudził od oślepłego ojca błogosławieństwo, podając się za Ezawa (zob.).

Aby zdobyć rękę Racheli, służył jej ojcu, Labanowi, przez 7 lat, ale po upływie terminu ten dał mu za żonę starszą i brzydszą siostrę Lię. Za Rachelę musiał Jakub służyć następne 7 lat, „a zdały mu się jako kilka dni dla wielkiej miłości"; zob. Beniamin; Józef (patriarcha).

Drabina Jakubowa zob. Drabina. 12 synów Jakuba zob. Dwanaście (plemion Izraela). Sen Jakuba zob. Drabina. Sen Jakuba obraz (1639) J. Ribery, Madryt, Prado.

Walka z aniołem (z Bogiem) wg Biblii, Gen., 32, 25-32, wracając z żonami i 11 synami na spotkanie Ezawa, przeprawił się przez bród Jaboku, a gdy pozostał sam, anioł (Bóg) zmagał się z nim aż do rana. Jakub nie puścił go, póki nie wymógł na nim błogosławieństwa. Otrzymał też nowe imię - Izrael ('walczący z Bogiem'). Walka Jakuba z aniołem obraz Eug. Delacroix, Paryż, Saint-Sulpice.

Jakub błogosławi synom Józefa obraz (1656) Rembrandta, Kassel, Staatl. Gemaldegal. Lia oczekująca Jakuba obraz (1636) Rembrandta, Leningrad, Ermitaż; obraz niesłusznie określany jako Danae.

Podobne prace

Do góry