Ocena brak

Jakie zmiany w organizmie następują w wieku średnim?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Większość komórek znajdujących się w organizmie obumiera po pewnym czasie, a ich miejsce zajmują nowe. Przed ukończeniem dwudziestego roku życia bilans procesów rozkładu starych komórek i syntezy nowych jest dodatni, czego efektem jest wzrost. W drugiej dekadzie życia dochodzi do równowagi między tymi procesami, a potem zaczyna się bilans ujemny, czyli utrata komórek w niektórych narządach, zwłaszcza w mózgu. Jednak przed osiągnięciem wieku średniego organizm nie zmienia się w widoczny sposób.

Średni wiek wiąże się z pewną liczbą istotnych zmian fizycznych i psychicznych. Niektóre dotyczą przedstawicieli obu płci, inne występują tylko u kobiet lub tylko u mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety, ważnym wydarzeniem jest menopauza, czyli ustanie miesięcznych cyklów menstruacyjnych, świadczące o końcu okresu płodnego.

Menopauza może wystąpić w różnym czasie po 40 roku życia, ale zwykle przypada mniej więcej na 45 rok. Czasem zmiany te są stopniowe, a czasem dość gwałtowne. Ustanie czynności jajników pociąga za sobą spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych, estrogenu i progesteronu, w organizmie. Hormony te normalnie są produkowane między innymi w jajnikach. Spadek poziomu estrogenu źle wpływa na zdrowie i wygląd kobiety. Indywidualne różnice w tempie tego spadku sprawiają, że część kobiet ma niewiele problemów psychicznych i fizycznych, a zachodzące u nich zmiany w wyglądzie są nieznaczne, podczas gdy u innych zmniejsza się wielkość sutków i tracą one jędrność, błona śluzowa pochwy i warg sromowych ulega zanikowi, na skórze pojawiają się zmarszczki. Kobieta cierpi też z powodu bólów głowy, bezsenności i nerwowości.

Skutki menopauzy łagodzi się podawaniem przez kilka miesięcy po ustaniu miesiączki hormonów zastępujących niedobory estrogenu. Powoduje to odwrócenie niektórych zmian fizycznych, jak zmniejszenie grubości kości, ale nie może doprowadzić do wznowienia funkcji jajników lub przywrócenia płodności. Zasadność długoterminowej kuracji hormonalnej jest przedmiotem dyskusji.

U mężczyzn w średnim wieku nie występują wyraźne zmiany fizjologiczne porównywalne z kobiecą menopauzą. Utrata zdolności do płodzenia dzieci zachodzi najczęściej po siedemdziesiątce. Jedyną powszechną zmianą fizyczną u mężczyzn jest stopniowy proces wypadania włosów, który może spowodować całkowite wyłysienie. Intensywność tego procesu bywa różna, gdyż jest w większości przypadków zdeterminowany czynnikami genetycznymi.

Podobne prace

Do góry