Ocena brak

Jakie zastosowanie w jubilerstwie ma złoto?

Autor /Bery Dodano /31.01.2012

Złoto było jednym z najwcześniej poznanych meta­li. Ponieważ występuje w żwirze rzecznym, poza tym wyróżnia się barwą i blaskiem, stosunkowo łatwo je znaleźć. Duża gęstość sprawia, że można je wypłukać ze żwiru rzecznego za pomocą nie­skomplikowanych narzędzi
Złoto jest stosunkowo rzadkim, a przez to kosz­townym metalem. Jest on więc cenionym materia­łem do produkcji ozdób. Biżuteria bowiem, poza wartością dekoracyjną, funkcjonuje jako oznaka zamożności. Jednak najważniejszym powodem nie-gasnącej popularności złota jest jego wysoka odpor­ność chemiczna, wskutek czego złoty połysk po­zostaje trwały przez wieki. Złoto nie wchodzi w reakcję z gazami znajdującymi się w atmosfe­rze, nie ulega więc korozji, co więcej jest odporne na działanie wielu kwasów.
Złoto posiada także dość szczególne własności fizyczne, które powodują, że jest łatwe w obróbce. Metal ten jest miękki, kowalny i wyjątkowo ciągliwy. Łatwo można nadać mu dowolny kształt za pomocą bardzo prostych narzędzi i niezaawansowanych technologii. Można wytwarzać złote płatki tak cienkie, że światło słoneczne bez trudu przez nie przechodzi. Już starożytni Egipcjanie znali tę właściwość złota, i byli w stanie wypro­dukować listki złota o takiej grubości, że trzeba było 140000 warstw, by utworzyć warstwę jedno-centymetrową. Jeśli chodzi o ciągliwość, to nie znamy lepszego materiału - to ze złota wytwarza się najcieńsze druty.

Podobne prace

Do góry