Ocena brak

Jakie warunki musi spełniać biorca narządów?

Autor /Nelly Dodano /31.01.2012

Czy każdemu pacjentowi można przeszczepić narządy? Nie u każdego pacjenta z chorym sercem czy ciężką chorobą nerek przeszczep przyniesie spodziewane efekty. U starszych i przewlekle cho­rych ludzi często wszystkie części ciała są w złym stanie. Choć przeszczepiony narząd może dobrze pracować, organizm prawdopodobnie nie zniesie stresu związanego z transplantacją, a także koniecz­ności zażywania silnych leków i długiego okresu rekonwalescencji.
Ważny jest także aspekt psychologiczny. Wielu łudzi może nie być psychicznie gotowych na operację i stresujące następstwa przeszczepienia narządu, obejmujące zażywanie leków, regularne wizyty u specjalistów, ograniczenie sprawności fizycznej i ryzyko ewentualnych nawrotów choro­by po wielu latach.

Lekarze informują pacjenta i jego rodzinę o moż­liwości przeszczepu i związanych z nim kwestiach, i wspólnie podejmują decyzję o operacji.
Kiedy decyzja zapadnie, sama transplantacja, choć wymaga doskonałych umiejętności od perso­nelu medycznego, zwykle przebiega bardzo spraw­nie. Szczegóły operacji często zależą od rodzaju przeszczepu. Pod względem technicznym prze­szczepienie dużego narządu, takiego jak serce i płu­ca, nie stanowi większego problemu. Kluczowym punktem operacji jest połączenie naczyń krwio­nośnych na tyle ściśle, by nie było przecieków, ale nie nazbyt silnie, by się nie rozdarły, tylko stop­niowo zrosły i zagoiły.

Podobne prace

Do góry