Ocena brak

Jakie techniki mają zastosowanie w masażu klasycznym?

Autor /Grzebyk Dodano /31.01.2012

Techniki masażu klasycznego to:
• Głaskanie powierzchowne: polega na wykony­waniu rękoma ruchów posuwistych po masowanej tkance. Masuje się całą powierzchnią dłoni wzdłuż pleców, klatki piersiowej i kończyn z wywieraniem lekkiego lub średniego nacisku. Zabieg ten ogrze­wa tkanki, wprowadza masowaną osobę w miły nastrój i stymuluje krążenie. Dzięki niemu przy­śpiesza się krążenie płynów ustrojowych, które gro­madzą się w kończynach i jamie brzusznej. Powo­duje on także otwieranie się porów skóry, przez które organizm pozbywa się potu i innych ubocz­nych produktów przemiany materii.
• Uciskanie: Silniejsze głaskanie z średnią lub dużą siłą nacisku, przy czym skóra pacjenta styka się z podstawą jednej dłoni, podczas gdy druga dłoń wzmacnia siłę nacisku na tkanki.
• Ugniatanie: wykonywanie rękoma ruchów uno­szenia, uciskania i wyciskania masowanej tkanki, głównie mięśniowej. Ugniatanie wykonuje się naj­częściej oburącz, zwłaszcza na dużych mięśniach. Czynność ta przypomina wyrabianie ciasta. Ugnia­tanie pomaga usunąć substancje toksyczne nagro­madzone w stawach.
• Rozcieranie: wykonywanie rękoma ruchów kolisto-posuwistych wraz z tkanką masowaną. Roz­cieranie powoduje utworzenie fałdu skórnego, w którym następuje rozcieranie i naciąganie tka­nek. Ruchy wykonuje się na małej powierzchni, dość głęboko i mocno, ale bez powodowania bólu u osoby poddającej się zabiegowi. Po rozluźnieniu jednego mięśnia trzeba w porę skoncentrować się na innym, żeby poprzedni mięsień się nie napiął.
• Oklepywanie: uderzanie rękoma w masowane tkanki. Jest to bardzo silny bodziec, który powi­nien być sprężysty i krótki. Kontakt ręki masaży­sty z tkanką powinien być jak najkrótszy, a siła uderzenia równomiernie rozłożona na całej po­wierzchni ręki. Oklepywanie najczęściej wykonu­je się wzdłuż włókien mięśniowych i nerwów obwodowych. Słabe prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i zwolnienia tętna, a szybkie roz­szerza naczynia i podwyższa temperaturę tkanek.
• Wstrząsanie: polega na przekazywaniu tkankom drgań mechanicznych za pomocą rąk masażysty.
Bardzo rzadko zdarza się, by jedna z wymie­nionych technik była stosowana samodzielnie, zwy­kle masaż jest ich połączeniem w zależności od objawów i reakcji pacjenta.

Podobne prace

Do góry