Ocena brak

Jakie są zasady działania maści?

Autor /Ochal Dodano /31.01.2012

W sprzedaży znajdują się setki różnego rodzaju maści. Można je podzielić na grupy w zależności od tego, jak łatwo łączą się z wodą. Maści emulsyj­ne rozpuszczają się w wodzie, przynajmniej w pew­nym stopniu, podczas gdy pozostałe, jak parafina, są całkowicie nierozpuszczalne w wodzie.
Maści nierozpuszczalne w wodzie mogą speł­niać funkcję bariery chroniącej skórę przed za­moczeniem lub wysuszeniem, w zależności od sytuacji. Są doskonałe jako środek zapobiegający wystąpieniu rumienią pieluszkowego lub zabez­pieczający skórę osoby nie trzymającej moczu (nie panującej nad mięśniami pęcherza moczowego). Ochrona skóry przed stałym kontaktem z moczem - związkiem o odczynie kwaśnym - jest warunkiem koniecznym do wyleczenia jej.
Tłuste maści ochronne są także użyteczne jako osłona przed ekstremalnymi warunkami atmosfe­rycznymi. Duża zawartość tłuszczu sprawia, że maść pozostaje na skórze przez dłuższy czas i umożliwia zachowanie naturalnej wilgotności i naturalnych tłuszczów. Takie maści dobrze służą także ludziom mającym bardzo suchą skórę, na przykład cierpiącym z powodu egzemy. W takich przypadkach suchą skórę trzeba zmiękczać, więc rola maści polega na zapobieganiu parowaniu, by skóra zmiękczana była przez własną wilgoć. Lanolina (otrzymywana z tłuszczu pokrywające­go wełnę owczą) także zmiękcza suchą, popękaną czy starzejącą się skórę.
Emulgatory w postaci maści lub kremów za­wierają tłuszcze, które tworzą zawiesinę w wodzie w postaci maleńkich kuleczek. Oznacza to, że mogą się mieszać z wodą i wchłaniają odrobinę wilgoci ze skóry, chociaż zachowują swoją pierwotną struk­turę tłuszczową. Mogą zastępować mydło ludziom z bardzo suchą skórą, którą kontakt z normalnym mydłem i wodą jeszcze bardziej wysuszyłby.

Podobne prace

Do góry