Ocena brak

Jakie są przyczyny stresu?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Przyczyny reakcji stresowej organizmu często są stresorami. Sposób, w jaki dana osoba reaguje na określoną liczbę stresorów jest determinowany przez takie czynniki jak osobowość i sprawność umysłowa.
Czynniki zewnętrzne często powodują powtarzający się stres w naszym życiu. Przyczyną może być nie tylko gorączkowy tryb życia w naszych czasach, ale nagromadzenie się wydarzeń, które pojedynczo znieślibyśmy bez kłopotów, ale które łącznie niebezpiecznie powiększają liczbę występujących stresorów. Wiadomo od dawna, że załamanie nerwowe lub próby samobójcze bywają poprzedzone całą serią ciężkich doświadczeń życiowych, odciskających swe piętno na ofierze.

Wydarzenia, które jak się zdaje wyrządzają największe szkody i są najbardziej niebezpieczne, są związane z pewnego rodzaju stratą lub konfliktem. Może to być odejście drogiej osoby - na przykład śmierć małżonka lub bliskiego krewnego - lub utrata jakiejś bardzo ważnej dla człowieka rzeczy czy też zwolnienie z pracy. Inne troski może pociągać za sobą koniec pewnego etapu w życiu, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Choroba fizyczna może oznaczać utratę poczucia własnej wartości lub pewności siebie, jeśli dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Konflikty pojawiają się nieprzerwanie, czy to w pracy, czy w domu. Sprzeczki z ludźmi, których lubimy lub do których czujemy szacunek, mogą wywołać wielkie problemy psychologiczne. Efekt ten potęguje się, gdy konflikt nie zostanie do końca wyjaśniony. Nawet święta rodzinne, zwłaszcza Boże Narodzenie, których atmosfera skłania do marzeń o pokoju i dobroci, bywają źródłem konfliktów, ponieważ członkowie rodziny więcej czasu niż kiedykolwiek spędzają w swoim towarzystwie.
Konflikt łączy się często z koniecznością wyboru jednej z dwóch lub więcej możliwości. Kiedy ludzie mają podjąć jakąś decyzję, już sam ten fakt podnosi poziom stresu. Jeśli okoliczności niezależne uniemożliwiają wybór preferowanej decyzji, pojawiają się zgorzkniałość i frustracja. Czasami ludzie unikają podejmowania jakichkolwiek decyzji, próbując zmniejszyć stres. Taka reakcja tylko pogarsza sytuację. W miejscu pracy zwierzchnicy uchylający się przed podejmowaniem decyzji są niejednokrotnie źródłem frustracji dla swoich pracowników. Stres pojawia się też tam, gdzie ludzie nie są pewni swoich zadań albo kiedy czują, że ich potrzeby są ignorowane. W życiu uczniów stres powodują nierealne cele, narzucane przez rodziców bądź nauczycieli. We współczesnym społeczeństwie życie jest podporządkowane konieczności odniesienia sukcesu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli potrzeba sukcesu stanie się motywem przewodnim, rezultat w postaci ostrego stresu jest gwarantowany.

Podobne prace

Do góry