Ocena brak

Jakie są przyczyny starzenia się?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Nie rozumiemy jeszcze dokładnie, na czym polega proces starzenia się, ale na podstawie zebranych informacji można podejrzewać, że podstawową jego przyczyną są mutacje genowe. Większość komórek obumierających w organizmie zostaje zastąpiona innymi komórkami powstałymi w wyniku podziału komórkowego. Tymczasem niektóre z nich przechodzą mutacje mające miejsce przed albo po podziale komórkowym.

Mutacje są spowodowane długoletnim działaniem promieni słonecznych, chorobą lub .promieniowaniem jądrowym. Polegają na zmianach w strukturze DNA, substancji odpowiedzialnej za prawidłową pracę komórki. Jeśli mutacja upośledzi funkcjonowanie komórki, efekt będzie coraz wyraźniejszy w miarę powiększania się liczby wadliwych komórek. Doprowadzi to do zaburzeń w pracy narządu zbudowanego z tych komórek, a zatem w funkcjonowaniu całego organizmu.

Po osiągnięciu pewnego wieku niektóre zużyte komórki, łącznie z komórkami nerwowymi i mięśniowymi, nie zostają zastąpione nowymi, i ta strata w końcu też wpłynie negatywnie na pracę narządu. Kwestia, czy kiedykolwiek ludzkość nauczy się kontrolować proces starzenia się, jest zagadnieniem kontrowersyjnym. Jednak niektórzy naukowcy zwracają uwagę, że pewne gatunki ryb rosną aż do śmierci i nie zdradzają żadnych oznak starzenia się. Poza tym zdaje się, że organizmy jednokomórkowe pozbywają się wszelkich oznak zaawansowanego wieku za każdym razem, kiedy rozmnażają się na drodze podziału komórkowego.

Normalne ludzkie komórki można utrzymać przy życiu w laboratorium tylko przez ograniczony okres. Komórki anormalne, takie jak pewne komórki nowotworowe, mogą żyć dowolnie długo. Jeśli dowiemy się, jak im się to udaje, może zrozumiemy, na czym polega proces starzenia się.

Podobne prace

Do góry