Ocena brak

Jakie są przyczyny stanu zapalnego mięśni?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Przyczyny stanu zapalnego mięśni, zazwyczaj wywołującego ból, bywają różne. Może je wywołać infekcja wirusowa, jak również obecność ropnia. Reumatyzm z kolei to przewlekłe zapalenie, na które mięśnie są bardzo podatne. Inna choroba, znana pod nazwą zespołu bólu wielomięśniowego, jest spowodowana zapaleniem naczyń krwionośnych, które dochodzą do mięśni. Rzadka dolegliwość znana jako kostniejące zapalenie mięśni polega na gromadzeniu się elementów tkanki kostnej w mięśniach. Choroba może rozwijać się już u noworodka, w takim przypadku mięśnie dziecka stopniowo sztywnieją. Czasem zdarza się, że gromadzenie się tkanki kostnej opóźnia się, ale nie leczony stan ten w końcu prowadzi do zgonu.

Kostniejące zapalenie mięśni jest chorobą, która może się rozwinąć w późniejszej fazie życia, zwykle w rezultacie bezpośredniego urazu mięśnia, przeważnie w przedniej części uda. Do objawów należy ostry ból i obrzęk występujące tuż po uderzeniu, po których pojawia się stwardnienie. Pacjent nie powinien rezygnować z ruchu, ale masaż nie jest wskazany. Stan ten można leczyć diatermią krótkofalową (przepuszczenie prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości przez ciało, co wytwarza energię cieplną). Leczenie gwarantuje całkowity powrót do zdrowia, choć w niektórych przypadkach niektóre elementy tkanki kostnej trzeba usunąć chirurgicznie.

Osłabienie mięśni może mieć różne przyczyny. Na przykład nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczycy może wywołać osłabienie mięśni bioder i ramion. Bardzo wysoki lub bardzo niski poziom potasu w organizmie bywa przyczyną okresowych ataków paraliżu (porażenie mięśniowe). Dolegliwość ta jest dziedziczna i polega na wadliwym działaniu kilku enzymów, prowadzącym do osłabienia i kurczów mięśni.

Zapalenie mózgu i rdzenia z bólem mięśniowym wiąże się między innymi z dolegliwościami mięśniowymi. Jednym z głównym objawów choroby jest całkowity letarg. W niektórych przypadkach pacjent może odczuwać bóle mięśni podczas ćwiczeń fizycznych.

Przyczyna tej choroby jest nieznana, ale może się ona pojawiać przy zakażeniu wirusowym. Przypuszcza się, że jeśli pacjent znajduje się pod wpływem stresu w trakcie trwania pierwotnej infekcji, układ immunologiczny może niewłaściwie funkcjonować. W rezultacie organizm nie jest zdolny do normalnej walki z infekcją.

Podobne prace

Do góry