Ocena brak

Jakie są przyczyny niepłodności mężczyzn?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Najczęstszą przyczyną niepłodności u mężczyzn jest niewytwarzanie plemników bądź produkowanie zbyt małej ilości plemników zdrowych i wystarczająco ruchliwych, by dopłynęły do komórki jajowej, przebiły jej powierzchnię i złączyły się z nią. Nawet u mężczyzn nie mających problemów z płodnością aż czterdzieści procent plemników może być wadliwych. Brak lub niska liczba plemników może być wynikiem zablokowania przewodów dostarczających je do prącia lub też defektu jąder albo systemu hormonalnego stymulującego produkcję plemników. Również farmakoterapia lub radioterapia (przy leczeniu raka) mogą obniżyć liczbę plemników lub zniszczyć je całkowicie. Jeśli dorosły mężczyzna zachoruje na świnkę, również może utracić płodność.
mężczyźni, którzy mają problemy podczas samego stosunku płciowego. Nie potrafią osiągnąć erekcji - która jest niezbędna do wprowadzenia plemników do pochwy. Zjawisko to nazywamy impotencją. Zdarza się też, że mają ejakulację przedwczesną, zanim dojdzie do penetracji pochwowej. Mężczyzna może czuć się niepewnie podczas stosunku, co negatywnie wpływa na jego poczynania. Impotencja jest zwykle wywołana przez chorobę, przemęczenie, nadużywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków.

Na produkcję spermy duży wpływ ma temperatura, zatem mała liczba plemników może być wynikiem noszenia zbyt ciasnej odzieży czy obcisłych slipów, które nadmiernie ogrzewają jądra. Utrzymywanie przez wiele godzin pozycji siedzącej może mieć taki sam skutek. W ten sposób dochodzi do problemów z płodnością u kierowców ciężarówek i taksówek, a także u osób wykonujących prace biurowe.

Podsumowując, mężczyźni bywają niepłodni równie często, jak kobiety.

Podobne prace

Do góry