Ocena brak

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia białaczki?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Przyczyny białaczki są nadal dyskusyjne. Niewykluczone, że wywołuje ją wirus, szkodliwe promieniowanie lub pewne związki chemiczne. Leczenie polega na wykonywaniu transfuzji krwi, podawaniu cytostatyków, steroidów i antybiotyków oraz naświetlaniu i izolacji zabezpieczającej przed infekcją. W niektórych przypadkach bierze się pod uwagę przeszczep szpiku kostnego - jest to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia, ograniczona jednak ilością dawców szpiku i wiekiem oraz stanem klinicznym chorych.

Wymienione zabiegi są w ostatnich latach coraz skuteczniejsze. Liczba wyleczonych przypadków u dzieci chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną wyraźnie wzrosła. Przewlekła białaczka limfoblastyczna jest podobna do rodzaju rozwijającego się u dzieci, ale rozwija się o wiele wolniej, zwykle u osób powyżej 60 roku życia.

Nazwa ostrej białaczki mieloblastycznej odnosi się do niebezpiecznych zmian, jakie choroba wywołuje w innym rodzaju komórek krwi, neutrofilach. Zaczynają się one w nieograniczony sposób rozmnażać, niszcząc szpik kostny i atakując inne narządy. W chorobie występują typowe objawy anemii, krwawienia, wrzody warg i ust, a także skłonność do powstawania siniaków oraz zwiększona podatność na infekcje. Leczenie polega na wykonywaniu transfuzji krwi, podawaniu różnych leków i ewentualnie przeszczepieniu szpiku. Przewlekła białaczka szpikowa, podobnie jak forma ostra, atakuje białe krwinki - neutrofile. Jednak tutaj odporność organizmu na choroby nie jest tak bardzo obniżona. Do głównych objawów należą: spadek masy ciała i utrata apetytu, nocne pocenie się, ogólne złe samopoczucie, powiększona śledziona lub gruczoły limfatyczne oraz anemia.
Odpowiednie leki w połączeniu z innymi metodami leczenia pozwalają przez szereg lat utrzymać kontrolę nad tymi formami białaczki.

Podobne prace

Do góry