Ocena brak

Jakie są przyczyny alergii?

Autor /Starszy Dodano /31.01.2012

Nadal niedokładnie rozumiemy, dlaczego jedni ludzie mają alergie, a inni nie. Alergie często są dziedziczne, co może być spowodowane przekazywaną potomstwu cechą genetyczną występującą w komórkach układu odpornościowego, którego funkcją jest zwalczanie chorób.

Wiemy już natomiast, że większość alergii jest wynikiem wady układy immunologicznego. Siły obronne organizmu reagują na alergen w ten sam sposób, w jaki zareagowałyby na niebezpiecznego wroga. Białe krwinki o nazwie limfocyty należą do najważniejszych elementów układu immunologicznego. Komórki te nieustannie szukają obcych substancji, jak bakterie, wirusy i białka, różniących się od własnych białek organizmu i mogących stanowić zagrożenie.
Kiedy białe krwinki napotykają potencjalnie niebezpieczne obce białko, produkują substancję o nazwie przeciwciało, która łączy się z obcym białkiem i neutralizuje je. Każdy rodzaj obcego białka jest neutralizowany przez inne przeciwciało, ale jeśli raz takie przeciwciało zostanie wyprodukowane, organizm jest w stanie wytwarzać je w przyszłości, w reakcji na obecność tego samego białka lub innego antygenu.

Jakiś bardzo złożony proces, który nie został jeszcze w pełni wyjaśniony przez naukowców, powoduje, że układ immunologiczny zdrowej osoby potrafi odróżnić niebezpieczne obce białko (na przykład wirusa) od nieszkodliwego białka, na przykład białka pokarmu. U alergika układ immunologiczny reaguje na nieszkodliwe obce białko tak, jakby było niebezpieczne i zaczyna produkować przeciwciała, które dołączają się do komórek zwanych komórkami tucznymi. Komórki tuczne zawierają pewną liczbę związków chemicznych, z których najważniejszym jest histamina.

Kiedy w organizmie po raz kolejny pojawia się określone białko, przeciwciało połączone z komórkami tucznymi łączy się z obcym białkiem i próbuje je neutralizować. Jednak podczas tego procesu niszczy ono strukturę komórek tucznych, które rozpadają się i wyzwalają ładunek substancji zwanej histaminą. Gwałtowny napływ histaminy wywołuje skutki bardzo podobne do zapalenia powstałego wskutek odniesionej rany: maleńkie naczynia krwionośne rozszerzają się i tracą szczelność, w wyniku czego płynna część osocza krwi przenika do otaczających tkanek. Rozszerzenie małych naczyń krwionośnych powoduje zaczerwienienie i swędzenie, a uciekający płyn jest przyczyną obrzęku otaczających tkanek. Ponadto w katarze siennym komórki śluzowe nosa i zatok są stymulowane do produkcji płynu, który wypływa w postaci kataru.

Podobne prace

Do góry