Ocena brak

Jakie są objawy schorzeń jelit?

Autor /Dracena Dodano /31.01.2012

Znamy wiele różnych schorzeń jelit, ale liczba obja­wów, czy dających się zauważyć skutków, jest nie­wielka. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jelito jest dość prostym systemem, w którym tylko kilka ele­mentów może ulec uszkodzeniu. Choroba jelit może upośledzić proces trawienia i doprowadzić do nieprawidłowego wchłaniania pokarmu albo negatywnie wpłynąć na przesuwanie się pokarmu wzdłuż kanału jelit. Pokarm może przesuwać się albo zbyt szybko, jak w biegunce, zbyt wolno, jak przy zaparciu, albo też tkwić w miejscu, jeśli jeli­to zostanie zablokowane. Złe wchłanianie upośle­dza także cały proces trawienia, w wyniku czego organizm otrzymuje zbyt mało składników pokar­mowych, by masa ciała utrzymała się na stałym poziomie. Czasami dochodzi do utraty kilku kilo­gramów tygodniowo.
Podczas biegunki jelito kręte i okrężnica nie wchłaniają odpowiedniej ilości płynów. Dochodzi do odwodnienia organizmu. Przyczyną choroby są najczęściej infekcje bakteryjne.
Zaparcie jest spowodowane zwykle niedoborem błonnika w diecie pacjenta. Natomiast niedrożność jelit może mieć kilka przyczyn, łącznie ze skrętem jelit, guzem albo przepukliną, czyli przedostaniem się przez włókna mięśniowe w ścianie brzucha ma­łego odcinka jelita, który zostaje zaciśnięty albo nawet zablokowany.
Do innych objawów schorzeń jelit należą bóle i krwotoki wewnętrzne. Ból brzucha, który czasem błędnie nazywany jest „bólem żołądka", pojawia się wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego na­ciągnięcia lub wzmożonej czynności ścian jelit. Innym źródłem bólu bywa zapalenie wewnątrz jelit. Ból może mieć postać kurczy, czyli mieć okresowo mniejszą intensywność, ale bywa też tępy i stały, i w takim przypadku raczej ostry.
Krwotoki wewnętrzne czasem nie wywołują żadnych widocznych objawów zewnętrznych. Dłu­gotrwały krwotok może doprowadzić do anemii, której pierwszymi objawami są zmęczenie i dusz­ności, gdyż mniejsza ilość krwi nie jest w stanie dostarczyć z płuc odpowiedniej ilości tlenu. Jeśli krwawienie występuje niżej, w jelicie grubym, albo jest dość obfite, widocznym jego znakiem będzie krew pojawiająca się w kale. Takie zjawisko może stanowić objaw poważnej choroby jelit i należy natychmiast zawiadomić lekarza, ale wywołać je mogą także hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, które usuwa się bez kłopotu.

Podobne prace

Do góry