Ocena brak

Jakie są naturalne metody antykoncepcji?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Metody „naturalne" opierają się na działaniach nie wymagających operacji, środków farmakologicznych czy akcesoriów pomocniczych.

Jedną z metod naturalnych jest stosunek przerywany. Podczas zbliżenia mężczyzna wycofuje penis z pochwy partnerki tuż przed ejakulacją płynu zawierającego plemniki. Trzeba jednak przyznać, że ta metoda nie jest zbyt pewna. Trudno przewidzieć dokładny moment ejakulacji, poza tym pewna ilość plemników może wydostać się z prącia jeszcze przed pełnym wytryskiem. Metoda to może być również frustrująca dla partnerów.

Drugą metodą naturalną jest kalendarzyk menstruacyjny. Komórka jajowa dojrzewa średnio 14 dni przed terminem następnego okresu. Zdolność do zapłodnienia zachowuje przez mniej więcej dwa dni, a plemniki żyją przez około czterech do pięciu dni. Wynika stąd, że jeśli partnerzy powstrzymają się od współżycia przez sześć dni poprzedzających datę dojrzewania komórki jajowej i trzy dni po tym terminie, prawdopodobieństwo spotkania zdrowego plemnika ze zdolną do zapłodnienia komórką jest małe. Jeśli kobieta ma bardzo regularny cykl, dość łatwo wydedukować, kiedy przypadają „bezpieczne dni".

Pomiar temperatury

Jednak wiele kobiet nie miesiączkuje regularnie. Ponadto termin owulacji może ulec zmianie pod wpływem choroby, stresu i innych czynników. Może wystąpić dzień lub kilka dni później, lub wcześniej. Możliwość takich zmian sprawia, że metodę kalendarzyka nie można zaliczyć do pewnych metod.

Jednym ze sposobów zwiększenia pewności jest regularny pomiar temperatury ciała za pomocą specjalnego termometru. U części kobiet można zauważyć przed owulacją lekki spadek temperatury ciała, po którym następuje wzrost temperatury o około pół stopnia Celsjusza. Metoda pomiaru termicznego pozwala z większą dokładnością ustalić termin owulacji.

Inną metodą jest regularne sprawdzanie stanu śluzu w pochwie. Około czterech dni przed owulacją śluz zwykle zmienia swoją konsystencję, staje się rzadszy, wodnisty i bardziej przejrzysty. Kilka dni po owulacji śluz jest znowu gęstszy, a w pochwie pojawia się uczucie „suchości". Część kobiet wykorzystuje połączenie metody termicznej z badaniem szyjki macicy w ustalaniu terminu owulacji.

Najnowszym produktem pozwalającym na jeszcze większą dokładność jest specjalne urządzenie, które mierzy poziom hormonów występujących w moczu kobiety. Poziom hormonów jest kolejną wskazówką terminu owulacji. Kobieta musi regularnie badać próbki moczu, a kiedy na urządzeniu pojawi się zielone światło, może podjąć współżycie płciowe bez ryzyka. Metody naturalne są możliwe do zaakceptowania przez tych, którym religia nie pozwala stosować metod chemicznych czy mechanicznych.

Podobne prace

Do góry