Ocena brak

Jakie są najczęściej spotykane urazy podczas uprawiania sportu?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

Istnieje wiele metod klasyfikacji dyscyplin sportowych oraz związanych z nimi problemów zdrowotnych. Niektóre typy schorzeń wiążą się ze „zużyciem" poszczególnych części ciała, które podobnie jak części maszyn, mogą pracować ciężko i być nadwyrężane przez lata. Prowadzi to do powstania takich schorzeń jak zapalenie stawów, które zwykle pojawia się w starszym wieku.

Sport i aktywność ruchową można podzielić na dwie grupy. Pierwsza związana jest z czynnościami stale powtarzanymi, jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, czy wiosłowanie.

Przy uprawianiu tych dyscyplin pojawiają się problemy zdrowotne „wewnętrzne", pogłębiające się w związku ze stale powtarzanymi ruchami i nadmiernym zmęczeniem (np. łokieć tenisisty). Druga grupa obejmuje dyscypliny, w których ruchy są zmienne, jak w piłce nożnej, rugby, hokeju, golfie czy koszykówce. W nich urazy następują na skutek bezpośredniego kontaktu z innym graczem lub sprzętem.

W praktyce medycyna sportowa koncentruje się głównie na mięśniach, kościach i stawach. Wiele chorób związanych ze sportem dotyczy uszkodzeń tkanek miękkich, jak naciągnięcia, nadwyrężenia, zranienia i stłuczenia. Wiele z nich goi się samoczynnie bez interwencji lekarza.

Podobne prace

Do góry