Ocena brak

Jakie są najczęściej spotykane dolegliwości stóp?

Autor /Grzebyk Dodano /31.01.2012

Bolące stopy to zjawisko często występujące po długim marszu albo wykonywaniu zajęć wymaga­jących stania lub chodzenia, jak praca kelnerki czy ekspedientki. Ból pojawia się wtedy, gdy męczą się mięśnie podtrzymujące stopę, a więzadła są nadmiernie naciągnięte.
Jeśli naciągnięcie więzadeł występuje stale, łuk stopy może obniżyć się tak bardzo, że wewnętrz­ne krawędzie zaczynają dotykać podłoża - stan ten nazywamy płaskostopiem. Płaskostopie rzadko występuje u ludzi aktywnych i energicznych. Naj­częściej stwierdza się je u niedożywionych mło­dych mężczyzn i kobiet, którzy wykonują pracę wymagającą długiego stania.
Czasami zdarza się, że płaskostopiu towarzyszy ból podbicia i w okolicach zewnętrznej kostki, a chodzenie zaczyna sprawiać trudność i szybko męczy. W niektórych przypadkach dolegliwość tę można leczyć ćwiczeniami wzmacniającymi mię­śnie nogi, w innych ulgę przyniesie noszenie spe­cjalnych butów. U osób młodych płaskostopiu mo­że towarzyszyć ból śródstopia.
W celu ochrony przed zimnem i urazami na stopy często zakładamy skarpetki i buty, co jednak może prowadzić do różnych problemów. Przede wszystkim, pozbawione dostępu powietrza stopy przegrzewają się i pocą, co bywa przyczyną nie­przyjemnego zapachu. Ludziom, którzy skarżą się na przegrzane, łatwo pocące się stopy, radzi się noszenie skarpet bawełnianych lub wełnianych, a nie wykonanych z włókna sztucznego, a także butów z naturalnej skóry.
Ciepło i wilgoć mogą prowadzić do infekcji, zwłaszcza infekcji grzybiczych, które leczy się róż­nymi grzybobójczymi maściami, pudrami lub pre­paratami w aerozolu.
Odmrożenia zagrażają stopom najczęściej zimą, w niskich temperaturach. Odmrożenie to stan zapalny skóry, który pojawia się na stopach, dłoniach i innych odkrytych częściach ciała. Kiedy skóra jest wystawiona na działanie mrozu, naczynia krwionośne tuż pod jej powierzchnią kurczą się, by zatrzymać ciepło. Jednak u niektórych ludzi kur­czą się tak bardzo, że skóra zostaje całkowicie poz­bawiona dopływu krwi. Rezultatem jest zapalenie skóry, objawiające się obrzękiem, swędzeniem i pieczeniem po powrocie normalnego krążenia krwi w warunkach temperatury pokojowej.
Palenie papierosów sprzyja powstawaniu od­mrożeń, ponieważ jeszcze bardziej zmniejsza ukrwienie skóry. Każdy, kto ma skłonność do od­mrożeń, powinien nosić ciepłe skarpety i ociepla­ne buty oraz unikać gwałtownych zmian tempera­tury stóp.

Niewygodne obuwie.
Źle dopasowane buty są potencjalnym źródłem wielu problemów ze stopami, na przykład mogą doprowadzić do tworzenia się modzeli, odcisków i tak zwanych koślawych paluchów. Modzel to zgrubienie naskórka na stosunkowo dużym obsza­rze spowodowane urazami mechanicznymi, nato­miast odcisk to zrogowacenie bardzo małego rejo­nu tkanki naskórkowej. Zrogowacenie ma kształt stożka, którego szpic jest skierowany do środka -nosi on nazwę „ogniska" odcisku. Naciśnięcie „ogniska" powoduje silny ból.
Zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego pier­wszego tworzy się na stawie u podstawy wielkiego palca - palucha. Tutaj ulega zgrubieniu zarówno skóra, jak i główka kości śródstopia. Ucisk stawu prowadzi do zapalenia kaletki (torebki okalającej staw, w której znajduje się płyn), w wyniku które­go powstaje zwapniona, kostna ostroga. Zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego często jest rezul­tatem przesunięcia podstawy wielkiego palca (stan zwany koślawym paluchem), które jest spowodo­wane noszeniem za krótkiego albo zwężającego się ku przodowi obuwia.
Odciski można usunąć zmiękczając skórę i ście­rając zmienioną tkankę. Można to zrobić w domu, ale ludzie, których często nękają odciski i zapale­nia stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego, powinni odwiedzać wykwalifikowaną pedikiurzystkę. Zapalenie kaletki trudniej leczyć, ale można zmniejszyć dolegliwości, nosząc specjalne skar­petki albo odpowiednio ukształtowane buty. Szcze­gólnie rozległe i bolesne zapalenia stawu śród­stopno-paliczkowego pierwszego mogą wymagać zabiegu chirurgicznego.
Za wrastające paznokcie także ponoszą odpo­wiedzialność nieodpowiednie buty. Nacisk buta może sprawić, że paznokieć zacznie podwijać się pod spód, zamiast rosnąć do przodu. Obcinanie paznokci z wycięciem rogów także prowadzi do wrastania paznokci.
Eliminowanie tego zjawiska jest stosunkowo proste. Paznokieć regularnie obcinamy prosto, a między róg paznokcia a skórę upychamy maleń­ki kawałeczek płótna opatrunkowego nasączone­go kwasem bornym, zapobiegający uszkodzeniom skóry. Jeśli z boku paznokcia pojawia się stan za­palny lub infekcja, pomocna może okazać się maść przepisana przez lekarza, ale pedikiurzystka zwy­kle da sobie z tym radę, wycinając zmieniony cho­robowo fragment paznokcia.

Podobne prace

Do góry