Ocena brak

Jakie są choroby serca?

Autor /Joanna Dodano /31.01.2012

Zwężenie naczyń krwionośnych zazwyczaj powoduje dusznicę bolesną, uczucie bólu lub silnego ucisku w klatce piersiowej, wywołane poważnym zmniejszeniem ilości krwi dopływającej do mięśnia sercowego. To może być pierwszy sygnał choroby serca. Zwolnienie przepływu krwi powoduje także zakrzepicę, czyli tworzenie zakrzepów. Największe prawdopodobieństwo powstania zakrzepu występuje w tej części naczynia wieńcowego, która już została zwężona przez blaszkę miażdżycową. Taki stan nazywany jest zakrzepicą wieńcową. W wypadku wystąpienia zakrzepicy zostaje całkowicie odcięty dopływ krwi do serca, często zupełnie niespodziewanie.
Brak tlenu i ważnych składników odżywczych przenoszonych przez krew powoduje zawał mięśnia sercowego, czyli obumarcie komórek w części tego narządu. Jeśli w wyniku zawału dojdzie do uszkodzenia ponad 40% mięśnia sercowego, nie może on właściwie funkcjonować i krążenie w całym organizmie zostaje upośledzone. Taki zawał serca spowoduje zatrzymanie pracy serca i śmierć, o ile nie podejmie się natychmiast czynności reanimacyjnych.

Wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i palenie papierosów znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca. Regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegające nadwadze, a przez to uwalniające serce od dodatkowego obciążenia, są także pomocne w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Poziom cholesterolu można utrzymać w normie za pomocą odpowiedniej diety: powinno się rezygnować z pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, jak tłuste mięso, sery i śmietana. W USA wielu ludzi zrozumiało, jakie zagrożenie dla życia i zdrowia niosą ze sobą papierosy i rzuciło palenie. Dzięki zmianie stylu życia wśród Amerykanów zanotowano tam wyraźny spadek liczby zgonów spowodowanych chorobami serca.

Podobne prace

Do góry