Ocena brak

Jakie są choroby nerek?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Skomplikowany i precyzyjny cykl pracy nerek mogą zaburzyć środki chemiczne lub choroba. Kofeina znajdująca się w kawie i herbacie tłumi wydzielanie hormonu ADH przez przysadkę mózgową. Oznacza to, że w moczu znajduje się nadmiar wody. Odbiegający od normy wzrost zawartości wody w moczu nazywamy diurezą, a substancje wywołujące to zjawisko, takie jak kofeina, nazywamy diuretykami. Do diuretyków należy także alkohol.

Badanie moczu może dostarczyć cennych informacji na temat pracy nerek i innych narządów organizmu. Jeśli w moczu pojawią się określone związki chemiczne, które normalnie nie powinny się w nim znajdować, badanie moczu odkryje ich obecność i wskaże źródło problemu.

Czasami nerki zaczynają zawodzić, co może się zdarzyć z wielu przyczyn, a wtedy toksyczne produkty przemiany materii gromadzą się we krwi i płynach ustrojowych. Jednym ze sposobów ich usunięcia jest dializa nerek przy wykorzystaniu sztucznej nerki. Pacjent musi być podłączony do tej maszyny przez kilka godzin, kilka razy w tygodniu, chociaż poza tym może prowadzić normalne życie. W niektórych przypadkach konieczny bywa przeszczep nerki, a operacje tego typu coraz częściej kończą się powodzeniem.

Podobne prace

Do góry