Ocena brak

Jakie są cechy snów?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

Marzenia senne mają przeważnie charakter wizualny, rzadko obejmują dźwięki, zapachy i smaki. Częściej są czarno-białe niż kolorowe.

Pewne tematy i treści snów pojawiają się ciągle na nowo. Mogą one dotyczyć między innymi latania, spadania, chodzenia nago, znalezienia się w pułapce i spotykania znajomych w dziwnych miejscach lub obcych ludzi w znajomych miejscach. Możemy śnić, że znaleźliśmy się w sytuacji, z której nie ma wyjścia - na przykład rzucamy się do biegu, lecz wciąż pozostajemy w miejscu, czy zdajemy egzamin, do którego się nie przygotowaliśmy.
Od stuleci człowiek zastanawia się, czy treść snów ma jakieś znaczenie. Próbowano wyjaśniać, co oznacza określone marzenie senne. Jedna próba wyjaśnienia zjawiska marzeń sennych ma charakter mistyczny. Według niej śpiący umysł może podróżować do innych czasów, innych miejsc i „innych wymiarów". Czasami ludzie podróżują do przyszłości i widzą, co ich czeka za jakiś czas - takie sny nazywamy „proroczymi". Współcześni naukowcy nie są w stanie zweryfikować tych teorii.

Do góry