Ocena brak

Jakie rozróżniamy rasy ludzkie?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Trudno znaleźć dwóch identycznych pod względem wyglądu ludzi, ale wszyscy należymy do jednego gatunku stworzeń żywych, zwanego Homo sapiens. W obrębie tego gatunku istnieje kilka podstawowych podgatunków określanych

Rozróżniamy cztery podstawowe rasy ludzkie, mianowicie białą (europeidzi), żółtą (mongoloidzi), czarną (negroidzi) i australijską (australoidzi). Każdą rasę można podzielić na różne populacje różniące się między sobą częstością występowania niektórych cech dziedzicznych. Generalnie rasa biała ma jasny kolor skóry. Należy do niej większość Europejczyków, mieszkańcy północnej Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Hindusi. Rasa żółta najczęściej również ma jasną skórę, ale bardziej płaską twarz i nos. Zaliczamy do niej nie tylko większość Azjatów i Eskimosów, ale także rdzennych Amerykanów. Typowy przedstawiciel rasy australijskiej ma ciemną skórę. Należą do niej Aborygeni i mieszkańcy wielu wysp Pacyfiku. Rasa czarna charakteryzuje się ciemną skórą, wydatną dolną szczęką, szerokimi nozdrzami i wywiniętymi wargami.

Nasi przodkowie stopniowo przemieszczali się z Afryki do Azji, a z tych dwóch kontynentów wędrowali do pozostałych części świata, gdzie musieli przystosować się do różnych klimatów i odmiennych warunków życia. Człowiek przystosował się zarówno do intensywnego chłodu Arktyki, jak i do rozrzedzonego powietrza (z małą zawartością tlenu) Andów. W procesie adaptacji do tak różnych warunków zaczynały powstawać rasy ludzkie takie, jakie znamy dzisiaj.
Na kolor skóry mają wpływ trzy główne pigmenty. czyli barwniki: karoten (żółty), hemoglobina (czerwony) i melanina (brązowy). Melanina jest produkowana przez specjalne komórki znajdujące się w skórze, zwane melanocytami. Melanocyty mogą występować w grupach różnej wielkości, składających się z ziaren o różnych rozmiarach. Różne rasy ludzkie mają zwykle tę samą liczbę melanocytów, ale są one inaczej rozmieszczone w skórze. Na przykład u przedstawicieli rasy czarnej melanocyty występują w ścisłych skupiskach i wytwarzają wiele dużych ziaren melaniny. Wynika to z adaptacji do silnego słońca świecącego nad gorącymi obszarami. Melanina pochłania promienie nadfioletowe (UV), które w dużych ilościach mogą spowodować raka skóry. Ludzie z jasną skórą reagują na nadmiar promieniowania UV zwiększoną produkcją melaniny, w wyniku czego skóra ciemnieje, czyli opala się.

Z drugiej strony w rejonach świata, gdzie słońce nie świeci tak silnie, biała skóra przepuszcza jak najwięcej promieniowania UV, potrzebnego organizmowi do produkcji witaminy D, która jest niezbędna do normalnego wzrostu, regeneracji i prawidłowego funkcjonowania kośćca. Ciemnowłosi ludzie mieszkający w chłodnych krajach czasami cierpią na zwyrodnienia kości z powodu braku witaminy D z naturalnych źródeł.

Kolor włosów i oczu także ma związek z wielkością produkcji melaniny w organizmie. Włosy blond i niebieskie oczy są rezultatem mało intensywnej pigmentacji, podczas gdy czarne włosy i brązowe oczy są wywołane przez silną pigmentację. Rodzaj włosów - czy są kręcone, falujące czy proste - zależy od rodzaju białka w łodydze włosa.

Większość negroidów ma grube, czarne włosy i ciemnobrązowe oczy, większość australoidów ma falujące czarne włosy i piwne oczy. Mongoloidzi mają proste, czarne włosy i oczy od jasno- do ciemnobrązowych. Typ biały jest rasą najbardziej zróżnicowaną, może mieć proste, falujące lub kręcone, jasne lub ciemne włosy oraz oczy zabarwione na niebiesko, zielono, szaro lub brązowo.

Różnorodność koloru oczu jest spowodowana tym, że pigmenty oka filtrują nadmiar słonecznych promieni ultrafioletowych, mogących uszkodzić delikatne warstwy wnętrza oka i pogorszyć ostrość widzenia. Zatem oczy o jasnym zabarwieniu świadczą o braku konieczności przeciwdziałania intensywnemu promieniowaniu UV.

Podobne prace

Do góry