Ocena brak

Jakie reakcje chemiczne zachodzą w naszym organizmie?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Procesy zachodzące w naszym organizmie, a więc i nasze życie, zalezą od niezliczonych reakcji chemicznych, czyli zamiany jednych substancji w inne.

Jesteśmy zbudowani głównie z tych związków chemicznych, które wprowadzamy do naszych organizmów pod postacią pożywienia. Ilościowo najwięcej zawieramy w sobie wody. Dziennie przyjmujemy około 2 litrów tego płynu, w zjadanych pokarmach i wypijanych napojach. Pod względem wagowym organizm ludzki składa się w 70% z wody, a tylko w 30% z ciał stałych. Poza pierwiastkami tworzącymi wodę - wodoru i tlenu - do najważniejszych składników należą węgiel, azot i wapń. W organizmie każdego człowieka znajduje się tyle węgla, że wystarczyłoby do napełnienia 9 tysięcy grafitowych ołówków. Inne pierwiastki występują w niewielkich ilościach, ale odgrywają równie ważną rolę. Są to: sód, potas, chlor, fosfor, miedź, cynk, żelazo, magnez, mangan i jod.

Ciała stałe występujące w ludzkim organizmie należą głównie do trzech rodzajów: białek, węglowodanów i tłuszczów. Wszystkie one są związkami organicznymi - to znaczy, zawierają węgiel, przeważnie atomy węgla powiązane w łańcuchy lub pierścienie. Ponieważ tego rodzaju substancje występują zwykle w materii żywej, nazywamy je związkami biochemicznymi. Białka są głównym elementem strukturalnym komórek, są budulcem skóry i ciała. Węglowodany i tłuszcze są podstawowymi źródłami energii. Proste cząsteczki nieorganiczne, jakie można znaleźć w organizmie, obejmują tak dobrze znane związki, jak chlorek sodu, czyli powszechnie występującą sól, fluorek potasu, używany jako składnik pasty do zębów, oraz kwas solny, często wykorzystywany do doświadczeń w laboratoriach szkolnych.

Podobne prace

Do góry