Ocena brak

Jakie owady najczęściej powodują użądlenia?

Autor /Deresz Dodano /31.01.2012

W krajach, w których notuje się przypadki malarii, najważniejsze jest.stosowanie środków ochronnych - smarowanie skóry sprawdzonymi kremami lub maściami, noszenie odzieży z długimi rękawami, przykrywanie wszystkich części ciała po zapadnię­ciu zmroku i spanie pod moskitierą.
O zabezpieczeniu się przed owadami powin­niśmy myśleć nie tylko w czasie wakacji - nasze domy nigdy nie są całkowicie zabezpieczone przed ich inwazją, nawet jeśli staramy się utrzymywać je w czystości. Szczególną uwagę musimy zwrócić na kilka gatunków owadów. Najbardziej roz­powszechnione są pchły, więc od czasu do czasu może pojawić się problem obecności tych krwio­żerczych owadów w naszym domu lub mieszkaniu. Pchły zazwyczaj, ale nie zawsze, żyją w sierści domowych zwierząt. Nawet po krótkiej wizycie w domu. w którym są zwierzęta, możemy przy­nieść ze sobą niepożądanych lokatorów. Producenci środków zwalczających pchły twierdzą, że jeśli w sierści naszego ulubieńca znajdziemy jedną pchłę, możemy przypuszczać, że w domu znajduje się 99 osobników. Z dwóch pcheł po miesiącu do­czekamy się 3500000, a z jaj mogą wykluć się młode nawet po 2 latach. Miejsce ukąszenia przez pchłę ma wyraźnie czerwony kolor, okrągły kształt, średnicę 0,5 cm (w środku znajduje się ciemniej­szy punkcik). W wyniku ukąszenia przez pchłę mo­że pojawić się reakcja alergiczna. Zwierzęta i ich legowiska oraz dywany i tapicerkę mebli spry­skajmy specjalnymi środkami w aerozolu.
Pluskwy to inny, choć nieco rzadszy problem. Są przenoszone przez ptaki, budują gniazda w szcze­linach tynku albo pod okapami, z których później przedostają się do domów. „Ugryzienia" wygląda­ją jak mikroskopijne ukłucia igłą. zwykle położone blisko siebie na rękach albo nogach. Jeśli zauwa­żymy takie skupiska miejsc po ukłuciu, potraktuj­my je jako bodziec do niezwłocznego zastosowania w pokoju środka owadobójczego.
Wszy atakują owłosioną skórę na ciele, głównie głowę i okolicę łonową. Łatwo przechodzą z jed­nego człowieka na drugiego, powodując bardzo uporczywe swędzenie. Wszawica skóry głowy jest chorobą dość często występującą wśród dzieci, któ­rych głowy stykają się przy czytaniu lub zabawie. W aptekach i niektórych sklepach można kupić gotowe preparaty przeciw wszawicy. Wiadomo, że wszy uodparniają się na leki, zatem lekarze co pewien czas zalecają inne środki. W wyborze dobrego preparatu może nam pomóc farmaceuta. Dla astmatyków i dla małych dzieci zaleca się leki sporządzone na bazie wody.

Podobne prace

Do góry