Ocena brak

Jakie mamy rodzaje leków?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Środki na przeziębienie

Wiele tradycyjnych leków ma za zadanie leczyć przeziębienie i uciążliwy kaszel. Znamy dwa rodzaje ..mikstur na kaszel",- Środki hamujące, jak kodeina, wpływają na centrum dowodzenia mózgu. by zahamować odruchy kaszlowe. Środki wyksztuśne rozluźniają flegmę w płucach i drogach oddechowych, ułatwiając jej odksztuszanie.

Wielu lekarzy twierdzi dzisiaj, że jeśli katar ma osoba nie skarżąca się na inne dolegliwości zdrowotne. powinna cierpliwie czekać, aż katar minie. Tylko jeśli objawy się nasilają, albo nie mijają, jeśli są bardzo uciążliwe lub dołączają się komplikacje. należy uciec się do środków medycznych. W niektórych przypadkach medycyna zbyt skutecznie tłumi kaszel i opóźnia powrót do zdrowia.

Środki uspokajające łagodzą emocje osób. które odczuwają wielkie zmartwienie lub niepokój. Leki antydepresyjne przeciwdziałają chorobom wiążącym się z depresją. Są one pomocne w sytuacji, gdy niepokój lub depresja pacjenta są tak silne, że uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia.

W roku 1950 we francuskich laboratoriach wyprodukowano chlorpromazynę. która stała się pierwszym szeroko rozpowszechnionym środkiem uspokajającym. Sprawia, że chory czuje się odprężony. spokojny, a nawet senny.

Mniejsza grupa środków uspokajających ma podobne, ale słabsze działanie. Należą do nich benzodiazepiny. między innymi Valium i Libriuni.

Jednym z wczesnych leków przeciwdepresyjnych była imipramina. później dołączyły do niej amitryptylina. nortryptylina i protryptylina (leki przciwdepresyjne trójpierścieniowe). Oddziałują one na mózg w celu ..podniesienia nastroju".

Leki antyhistaminowe

Na rynku znajduje się wiele leków antyhistaminowych o różnym działaniu i mocy. Mają działanie przeciwne do działania naturalnego związku chemicznego organizmu, biorącego udział w reakcjach alergicznych, które wywołują swędzenie, puchnięcie i wysypki. Pierwszym skutecznym Ickiem tego rodzaju był maleonian mepyraminy. Obecnie leki antyhistaminowe służą do leczenia kataru siennego, astmy i reakcji dowodzących nadwrażliwości na inne leki. ukąszenia owadów czy szczepionki.

W walce z chorobą

Istnieje bardzo wiele innych rodzajów leków. Środki immunosupresyjne tłumią system odpornościowy organizmu, by nie mógł zwalczać bakterii i innych ciał obcych. Stosuje się je zapobiegawczo po transplantacji narządów.
Leki przeciwgrzybicze pomagają w infekcjach grzybiczych, jak grzybica skóry gtowy czy grzybica międzypalcowa stóp. Leki przeciwzakrzepo-we zapobiegają lub rozpuszczają zakrzepy krwi. Są też leki zobojętniające kwasy, likwidujące nadmiar kwasów żołądkowych, które w przeciwnym razie prowadziłyby do bólów czy nawet wrzodów, leki przeć i w wymiotne i przeciwbiegunkowe.

Inne

Leki przeciwkonwsyjne pomagają np. epileptykom. Leki przeciwnadciśnieniowe. obejmujące nowoczesną grupę beta-blokerów - obniżają wysokie ciśnienie krwi. Leki rozszerzające oskrzela są wykorzystywane w chorobach wywołujących kłopoty z oddychaniem, na przykład astmie.

Środki moczopędne zwiększają ilość moczu produkowanego przez organizm, w celu zlikwidowania retencji płynów. Sterydy to grupa związków chemicznych mających różne zastosowanie w medycynie, zwłaszcza przy łagodzeniu opuchlizny. boleści i zapalenia. Cytotoksyny niszczą lub zabijają rozmnażające się komórki, zwłaszcza komórki rakowe.

Podobne prace

Do góry