Ocena brak

Jakie korzyści daje swoim członkom stowarzyszenie?

Autor /Kir Dodano /26.04.2012

 

Jednostki wstępują do organizacji ze względu na sympatie dla jej celów, programu, możliwości, jakie przynależność otwiera. Jednakże ważniejsza często od celów pierwotnych okazują się cele utajone, takie jak społeczna integracja i rozwój umiejętności współpracy.

Za udziałem w życiu stowarzyszenia idą bowiem różnego rodzaju korzyści psychologiczne: jednym pozwala ono zmniejszyć poczucie samotności, innym daje poczucie ważności, przynależności, umożliwia zdobywanie informacji, zawiązywanie przyjaźni, uczy norm postępowania.

Gotowość do pracy społecznej, poświęcania swego czasu i pieniędzy zależy nie tylko od tego, jak szlachetne wydają się cele organizacji, ale również od tego, jak się w nich czujemy, na ile znajdujemy przyjemność w zebraniach, spotkaniach.

Dobrowolne stowarzyszenia uczą jego członków, a zwłaszcza liderów, umiejętności dobrego komunikowania, zawierania kompromisów, wyszukiwania pragmatycznych sposobów rozwiązywania konfliktów, mobilizacji ludzi do różnego rodzaju działań.

Są to umiejętności niezbędne również demokratycznemu społeczeństwu. Praktyka w stowarzyszeniach jest często szkołą dla przyszłych przywódców politycznych.

Podobne prace

Do góry