Ocena brak

Jakie jest działanie alkoholu?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Alkohol należy do najpospolitszych używek. Jest znany w niemal każdej części świata. Otrzymuje się go na drodze fermentacji drożdży z cukrem zawartym w owocach (np. w winogronach) lub nasionach (jęczmień). Występuje w różnych gatunkach wina, piwa i wódek.

Alkohol jest środkiem uspokajającym, łagodzącym uczucia i wrażenia, spowalniającym równocześnie czynności i reakcje. Alkohol może sprawić, że pijąca go osoba poczuje się szczęśliwsza, bardziej błyskotliwa i opanowana. Jednak, jak w przypadku innych używek i narkotyków, tylko pijący nabiera takiego przekonania. Ludzie znajdujący się w bezpośrednim otoczeniu często obserwują coś zupełnie przeciwnego.

Większość ludzi potrafi kontrolować ilość spożywanego alkoholu, pijąc jedynie przy różnych okazjach. Napoje alkoholowe są szeroko dostępne w sklepach, barach i restauracjach. Jednak w wielu krajach nadużywanie alkoholu należy do najpoważniejszych problemów społecznych. Alkoholizm leży u podłoża wielu wypadków drogowych, morderstw, samobójstw i przestępstw na tle seksualnym. Długotrwałe nadużywanie alkoholu jest też szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do uszkodzenia wątroby i mózgu, zniszczyć żołądek i układ trawienny, a także spowodować wiele innych problemów zdrowotnych.

Siła alkoholu jako środka uzależniającego jest najlepiej widoczna wtedy, gdy nałogowy alkoholik przestaje pić. Taka osoba często cierpi na zjawisko zwane „delirium tremens", czyli majaczenie alkoholowe. Do objawów abstynencji po odstawieniu alkoholu należą między innymi pocenie się, drgawki, nudności i halucynacje.

Podobne prace

Do góry