Ocena brak

Jakie funkcje spełnia układ limfatyczny?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Układ limfatyczny jest układem uzupełniającym funkcje układu krwionośnego, ale całkowicie od niego oddzielonym; oba układy pracują też w odmienny sposób. Na przykład przepływ limfy wokół organizmu jest o wiele wolniejszy niż przepływ krwi, ponieważ układ chłonny nie jest wyposażony w siłę pompującą, jaką jest serce dla układu krwionośnego.

Mięśnie, przez które przebiega układ limfatyczny, kurczą się, by utrzymać limfę w ruchu, a ruch ten jest wspomagany przez różnice w stężeniu substancji rozpuszczonych w chłonce i we krwi. Zastawki, podobnie jak zastawki znajdujące się w większych żyłach, dbają o to, by limfa płynęła w jednym kierunku.

Naczynia limfatyczne znajdują się we wszystkich częściach organizmu, z wyjątkiem centralnego układu nerwowego, kości, chrząstek i zębów. Skład limfy zależy od umiejscowienia naczyń chłonnych. Na przykład naczynia znajdujące się w kończynach zawierają niepotrzebną organizmowi nadwyżkę płynów, które przeciekają z komórek do naczyń krwionośnych, zatem tutaj chłonka jest bogata w białko. Tymczasem w jelitach limfa zawiera tłuszcz zwany mleczem, wchłonięty podczas trawienia. Tutaj chłonka ma kolor mlecznobiały.
Malutkie naczynia zbierają limfę z całego organizmu i łączą się stopniowo w większe naczynia, aż w końcu płyn ten wpływa z dwóch dużych naczyń limfatycznych do żył układu krwionośnego znajdujących się u podstawy szyi. Prawy przewód limfatyczny doprowadza limfę zebraną z prawej górnej połowy ciała, cała reszta dopływa przewodem piersiowym. Zastawki znajdujące się na początku przewodów nie pozwalają by krew dostała się do układu limfatycznego. Co minutę z przewodu piersiowego do żył przepływa od 4 do 10 mililitrów limfy; w ciągu jednego dnia 60% całkowitej objętości plazmy i 50% całkowitej objętości białek krążących we krwi przepływa z naczyń włosowatych do układu limfatycznego i z powrotem do krwi.

Poza utrzymywaniem stałej objętości krwi limfa pomaga dostarczać pożywienie do wszystkich części organizmu. W jelitach znajduje się spora liczba naczyń limfatycznych, które zbierają małe kuleczki tłuszczu i doprowadzają je do krwi, przez przewód piersiowy.

Zwalczanie chorób

Jednak najważniejszą funkcją układu limfatycznego jest obrona przed infekcjami. W różnych jego punktach naczynia limfatyczne łączą się z węzłami tkanki zwanymi węzłami chłonnymi lub limfatycznymi. Właśnie stąd wydostają się białe komórki, limfocyty, które krążą wokół organizmu w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. Ich zadanie polega na zwalczaniu różnego rodzaju infekcji.

Bakterie i inne cząsteczki wpływające z limfą do węzła chłonnego są odfiltrowywane i niszczone. Opuszczająca węzeł chłonka zabiera ze sobą limfocyty i przeciwciała. W przypadku jakiejś infekcji węzły chłonne mogą być powiększone i bolesne, ponieważ muszą „zająć się" zarówno atakującymi organizmami, jak i białymi ciałkami zniszczonymi przez chorobę. Powiększone węzły znajdujące się pod uchem, pod szczęką, w dołkach pachowych, i w pachwinie są w takich wypadkach dobrze wyczuwalne.

Ogólnie ilość limfocytów w organizmie jest w miarę stała, ale w pewnych warunkach może wzrastać bądź maleć. W przypadku mononukleozy zakaźnej, organizm zaczyna produkować większą liczbę limfocytów starając się zwalczyć infekcję. Czasami można zauważyć lekkie obrzmienie wskazujące na to, że układ chłonny nie pracuje prawidłowo. Jest to zwykle zjawisko przejściowe, spowodowane przez przedłużający się okres bierności. Kiedy tylko wstaniemy i zaczniemy się ruszać, obrzmienie znika, gdyż kurczące się mięśnie sprawiają, że limfa znowu zaczyna swobodnie przepływać.

Podobne prace

Do góry