Ocena brak

Jakie funkcje pełni skóra właściwa?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Tuż pod naskórkiem leży grubsza od niego skóra właściwa. Jej górna część zawiera kolagen i elastynę. Dzięki nim jest elastyczna i sprężysta.

W skórze właściwej znajduje się tysiące drobnych naczyń krwionośnych. Gdy jest ci zbyt gorąco, naczynia rozszerzają się, dzięki czemu zwiększa się ilość przepływającej przez nie krwi. Ponieważ ta krew przepływa tuż pod powierzchnią ciała, przekazuje nadmiar ciepła na zewnątrz, a ciało ochładza się. Jeśli zmarzniesz, naczynia krwionośne kurczą się, zmniejsza się przepływ krwi, ciepło zostaje zatrzymane w organizmie. Skóra wtedy blednie.

Krew płynąca w naczyniach włosowatych dostarcza również substancji odżywczych obu warstwom skóry, a odbiera od nich zbędne produkty przemiany materii.

Skóra właściwa zawiera także liczne receptory - zakończenia nerwowe, odpowiednio połączone z mózgiem. Za ich pośrednictwem (dzięki dotykowi) możesz poznawać swoje otoczenie. W górnej części skóry właściwej znajdują się ciałka Meissnera. Są to receptory dotykowe, reagujące na lekki ucisk. Nieco poniżej położone są ciałka Ruffiniego - receptory ciepła i ciałka Krausego - receptory zimna. Bliżej podstawy skóry właściwej znajdują się ciałka Vatera-Pacciniego, reagujące na mocny ucisk. Kiedy zakończenia nerwowe „wyczują" ucisk lub zmianę temperatury, natychmiast wysyłają informację do mózgu. Po rozszyfrowaniu tych informacji mózg nakazuje mięśniom odpowiednie działanie, np. odsunięcie ręki od gorącej szklanki.

Głęboko wewnątrz skóry właściwej znajdują się gruczoły potowe - ściśle poskręcane przewody wysłane komórkami wydzielniczymi, odgrywające ogromną rolę w regulacji temperatury ciała. Te gruczoły wytwarzają pot - wodnisty, lekko słony płyn wypływający przez pory skóry na jej powierzchnię. Ten płyn paruje, powodując ochładzanie ciała. Gruczoły potowe wytwarzają od 250 do 500 ml potu dziennie. W gorącym, wilgotnym otoczeniu, ilość potu może wzrastać do 2 litrów na dobę.

W skórze znajduje się około 3 milionów gruczołów potowych, ważących łącznie około 100 g. Skupione są one na twarzy, pod pachami, na dłoniach i podeszwach stóp. Na 1 cm2 skóry dłoni masz około 350 gruczołów potowych i około 200 na 1 cm2 na wierzchu ręki.

Pot pomaga ci także w chwytaniu. Cienka warstewka potu pokrywa listewki naskórka na twoich palcach, umożliwiając pewne uchwycenie gładkich i śliskich przedmiotów.

Listewki na palcach tworzą tzw. linie papilarne, których wzór jest niepowtarzalny u każdego z nas. Stąd odciski tych linii, pozostawione na różnych przedmiotach, umożliwiają detektywom rozpoznawanie sprawców różnych przestępstw.

W skórze właściwej znajdują się także mieszki włosowe, z których wyrastają włosy. Do mieszków otwierają się gruczoły łojowe. Te gruczoły wytwarzają gęstą, tłustą substancją, noszącą nazwę łoju, która przedostaje się na powierzchnię i nawilża włosy oraz skórę. Bez natłuszczania skóra szybko by wyschła i złuszczyła się, byłaby niezdolna do przetrwania codziennego zdzierania i innych uszkodzeń.

Gruczoły łojowe wytwarzające zbyt dużo łoju są przyczyną powstawania krost - trądziku, szczególnie u nastolatków. Ten łój zatyka mieszki włosowe, które łatwo ulegają zakażeniu bakteryjnemu, powodując powstawanie ropnych stanów zapalnych (tzw. krost lub pryszczy). Każdy mieszek włosowy połączony jest z mięśniami przywłośnymi. Kiedy jest ci zimno lub boisz się czegoś, te mięśnie kurczą się, powodując nastroszenie się włosów. Skóra wokół włosów jest także pociągana w górę, co wywołuje „gęsią skórkę". Taka reakcja organizmu to odpowiedź atawistyczna (czyli pozostała po przodkach), przetrwała od czasu, gdy ciało człowieka pokryte było grubymi włosami. Kiedy było zimno, te włosy stroszyły się, przytrzymując wokół ciała grubą warstwę powietrza, stanowiącą dobrą warstwę izolacyjną. Kiedy kot się boi, jego sierść podnosi się, dzięki czemu kot wydaje się większy i groźniejszy.
Pod skórą właściwą znajduje się tkanka tłuszczowa podskórna, tworząc warstwę izolacyjną, chroniącą ciało przed zimnem (dzięki zmniejszaniu strat ciepła). Jest także źródłem energii w sytuacjach nagłego zapotrzebowania na nią organizmu. Jeśli dieta jest zbyt kaloryczna, organizm tworzy zapasy energii w postaci tkanki tłuszczowej odkładanej właśnie pod skórą. Pod warstwą tkanki tłuszczowej znajdują się narządy wewnętrzne, mięśnie, gruczoły, główne nerwy i naczynia krwionośne. Wszystkie zawdzięczają swoją ochronę żywej barierze, jaką jest skóra.

Podobne prace

Do góry