Ocena brak

Jakie badania należy wykonać w kierunku rozpoznania choroby nowotworowej?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Biopsja polega na chirurgicznym usunięciu niewielkiego fragmentu guza, który następnie zostanie przekazany patologowi do zbadania. Patolog rozstrzygnie, czy ma do czynienia z tkanką nowotworową, czy nie. Badanie cytologiczne jest możliwe tam, gdzie można pobrać płyny organizmu, takie jak plwocina czy śluz z macicy, i zbadać je pod kątem obecności komórek nowotworowych.

Następuje dokładne badanie, lekarz sprawdza zwłaszcza węzły limfatyczne sąsiadujące z guzem. Badanie krwi dostarcza informacji na temat pracy wątroby i kości, a prześwietlenie klatki piersiowej sprawdza, czy nie ma przerzutów w płucach. Jeśli lekarz podejrzewa przerzuty choroby do innego narządu, również ten narząd zostaje zbadany.

Wykorzystuje się przy tym rozmaite metody badania. W badaniu izotopowym do organizmu wprowadza się bardzo niewielką ilość substancji radioaktywnej. Krew przenosi tę substancję do narządu lub okolic tkanki podejrzewanej o obecność nowotworu.

Jeśli faktycznie są tam komórki nowotworowe, pochłoną one inną ilość izotopu w porównaniu z komórkami zdrowymi. Następnie pacjent zostaje przebadany za pomocą specjalnego urządzenia, które rejestruje promieniowanie wysyłane przez wstrzykniętą substancję, co pozwala na zidentyfikowanie choroby.

Teraz lekarz posiada już dokładną wiedzę o rodzaju nowotworu oraz stopniu jego rozwoju i ewentualnych przerzutach. Wykorzystując tę wiedzę decyduje, jaka metoda leczenia będzie w tym wypadku najskuteczniejsza. Celem leczenia nowotworu jest zabicie lub usunięcie każdej komórki nowotworowej z organizmu pacjenta. Osiągnięcie tego celu jest często możliwe przy prawidłowym zastosowaniu dostępnych metod.

Podobne prace

Do góry