Ocena brak

Jaki jest pierwszy oddech dziecka?

Autor /Bogna Dodano /31.01.2012

W chwili przyjścia na świat dziecko przedstawia zwykle niezbyt estetyczny widok. Jest pokryte tłustą, białą mazią płodową, jego skóra sprawia wrażenie szarej. Jednak po kilku minutach od pierwszego wdechu skóra niemowlęcia nabiera zdrowego, różowego koloru.

Nabranie powietrza w płuca po raz pierwszy w życiu nie jest prostym zadaniem, ponieważ zostaje w nich zwykle trochę płynu, a każdy z milionów maleńkich pęcherzyków trzeba „nadmuchać". Obliczono, że pierwszy wdech wymaga pięciokrotnie większego wysiłku niż pozostałe. Lekarze i położne stosują różne metody w celu stymulacji oddechu, ale w większości przypadków nie jest to konieczne. Chłodne powietrze poza macicą zwykle sprawia, że dziecko instynktownie zaczyna samo oddychać.

W tym momencie pępowina jest zwykle jeszcze nienaruszona. Pracuje ona nieprzerwanie, dopóki dziecko nie zacznie oddychać. W większości przypadków pępowina zostaje związana na supeł i przecięta po podjęciu regularnego oddychania, ale niektórzy lekarze wolą zaczekać, aż pępowina przestanie pulsować. Czasami dziecko jest opuszczane niżej w stosunku do ciała matki, by krew płodowa spłynęła do jego organizmu z łożyska. Następnie pępowina zostaje przecięta.

Dziecko można przystawić do piersi matki tuż po urodzeniu. Noworodek umie już ssać, jeśli poczuje sutek matki w swojej buzi, odruch ssania pojawi się natychmiast.

Dziecko poprzez ssanie stymuluje przysadkę matki, w celu wyprodukowania oksytocyny, która w tym okresie spełnia dwie funkcje. Jak poprzednio wzbudza skurcze macicy, które pomagają usunąć łożysko i błony płodowe oraz powstrzymuje krwawienie z naczyń krwionośnych, uszkodzonych podczas odklejania łożyska. Jednocześnie oksytocyna wywiera wpływ na gruczoły piersiowe, powodując płynięcie siary drogami prowadzącymi do brodawek. W przeciwieństwie do większości ssaków, organizm kobiety nie produkuje natychmiast mleka. Przez kilka pierwszych dni wydziela się tylko tzw. siara, która jest przezroczystym żółtawym płynem, bogatym w białko i różne przeciwciała.

Organizm dziecka jest odżywiany częściowo siarą, a częściowo glikogenem i tłuszczem nagromadzonymi jeszcze w jego organizmie w okresie płodowym. W rezultacie noworodek traci zwykle na wadze przez kilka pierwszych dni po porodzie. Jednak nieustanne ssanie piersi szybko stymuluje produkcję mleka w organizmie matki, dzięki czemu dziesięciodniowe dziecko z powrotem osiąga wagę urodzeniową.

Podobne prace

Do góry