Ocena brak

Jaką teorię typów osobowości stworzył Carl Jung?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

W latach dwudziestych i trzydziestych Carl Jung, szwajcarski psycholog, stworzył kolejną teorię typów osobowości. Sugerował, że pewien typ ludzi potrafi koncentrować się na swoim wnętrzu, na umyśle, co sprawia, że są oni spokojni, powściągliwi i zajęci własnymi myślami. Tak zachowują się introwertycy. Inni mogą z kolei bardziej koncentrować się na wszystkim, co ich otacza, dzięki czemu są bardziej otwarte i i nastawieni na kontakty z innymi ludźmi. Taki stan umysłu charakteryzuje ekstrawertyków.

Wiele osób prezentuje introwersję lub ekstrawersję w zależności od okoliczności, jednak u niektórych jeden z tych aspektów dominuje. Na przykład zdecydowany ekstrawertyk jest gadatliwy i aktywny nawet w sytuacjach, kiedy inni ludzie są spokojni i opanowani.
Koncepcja Junga o dwóch podstawowych typach osobowości nie jest już w całości akceptowana przez psychologów chociaż introwersja i ekstra-wersja przyjęły się jako słowa dobrze opisujące pewien styl zachowania. Badania nie koncentrują się już na poszukiwaniu „typów" osobowości, które z reguły odnosiły się do najbardziej ekstremalnych przykładów. Obecnie psycholodzy są zgodni, że osobowości ludzkie są bardzo skomplikowane i występują w nieskończonej liczbie różnych odmian. Opisanie i klasyfikacja osobowości jest zajęciem o wiele bardziej złożonym niż teorie Hipokratesa, Galena czy Sheldona.

Podobne prace

Do góry