Ocena brak

Jaką rolę pełni woda w organizmie człowieka?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Woda nie jest składnikiem odżywczym; nie ma wartości energetycznej, a jednak jest ważnym elementem zdrowej diety. Co więcej, każdego dnia dostarczamy organizmowi więcej wody niż któregokolwiek składnika pokarmowego.

Woda jest niezbędna do spajania konstrukcji organizmu oraz do wewnętrznego transportu, ale nie tylko. Reakcje chemiczne zachodzące w organizmie zmieniają składniki pokarmowe w energię, tłuszcz lub nowe tkanki, pozostawiając produkty uboczne. Te toksyczne związki muszą zostać usunięte, w przeciwnym wypadku mogą wyrządzić szkody. Usuwanie odbywa się za pośrednictwem wody, pod postacią potu lub moczu. Człowiek musi przyjmować około trzech litrów wody dziennie. Objętość napojów - herbaty, kawy czy innych płynów - bywa mniejsza, ale większość potraw zawiera pewną ilość wody, która również w pokarmach stałych dostaje się do organizmu.

■ Człowiek może przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, lecz bez wody tylko kilka dni. Prawie trzy czwarte wagi nowo narodzonego dziecka stanowi woda. Ta proporcja stopniowo się obniża wraz z wiekiem i dlatego wielu ludzi starszych ma pomarszczoną skórę.

Podobne prace

Do góry