Ocena brak

Jaką rolę pełni móżdżek?

Autor /Florynxd Dodano /08.03.2013

Móżdżek poprzez szereg sieci neuronalnych, działających na zasadzie sprzężeń zwrotnych, wpływa na prawidłowy przebieg czynności ruchowych. Działa on koordynująco na ruchy dowolne, uwzględniając siłę grawitacji oraz bezwładność tułowia i kończyn.

Przez regulację napięcia grup mięśni, działających antagonistycznic, zapewnia ich właściwe współdziałanie (regulacja napięcia odbywa się przez uaktywnianie mechanizmów powodujących jego wzmożenie, stąd uszkodzenie móżdżku prowadzić może do spadku napięcia mięśniowego). Kontroluje także mięśnie działające syncrgistycznie, co umożliwia maksymalną koordynację, precyzyjność i płynność ich ruchów. Dotyczy to także mięśni, biorących udział w artykulacji mowy.

Móżdżek pełni również podstawową rolę w utrzymaniu równowagi ciała. Przez połączenie z narządem równowagi otrzymuje impulsy, porównywane następnie z tymi, które dochodzą z proprioreceptorów. W wyniku tego procesu w sieciach neuronalnych móżdżku zostaje opracowany schemat rozkładu napięcia mięśniowego dla całego ciała (Sadowski, Chmurzyński 1989).

Podobne prace

Do góry