Ocena brak

Jaka jest funkcja woreczka żółciowego?

Autor /Aniela Dodano /31.01.2012

Jeden z hormonów, cholecystokinina, działa na woreczek żółciowy - narząd w kształcie gruszki, przytwierdzony do spodniej części wątroby. Funkcja woreczka żółciowego polega na magazynowaniu żółci, wytwarzanej przez wątrobę, i uwalnianiu jej w razie potrzeby. Żółć to żółtozielony płyn, składający się głównie z wody i cholesterolu, kwasów żółciowych i ich soli oraz niektórych produktów ubocznych wątroby, jak barwniki żółci i nadmiar cholesterolu.

Cholecystokinina wywołuje skurcze woreczka żółciowego, wyciskając żółć przez przewód żółciowy wspólny do dwunastnicy. Tutaj żółć spotyka się z treścią żołądka. Jeśli w dwunastnicy nie ma treści żołądka, zastawka w przewodzie żółciowym wspólnym, zwana zwieraczem Oddiego, pozostaje zamknięta i żółć nie może opuścić woreczka żółciowego.

Żółć potrzebna jest organizmowi ludzkiemu do trawienia tłuszczu. Bez niej tłuszcz przewędrowałby po prostu przez jelita i został wydalony przez odbyt. Aby temu zapobiec sole kwasów żółciowych otaczają tłuszcz dostający się do dwunastnicy i zmieniają go w emulsję, czyli płyn, w którym są zawieszone małe cząsteczki tłuszczu. Te małe cząsteczki tłuszczu mogą wejść do układu krwionośnego.

Wątroba produkuje żółć z prędkością około jednego litra dziennie. Płyn ten spływa nieprzerwanie do woreczka żółciowego, który jest o wiele za mały, aby pomieścić taką objętość płynu. W związku z tym woreczek żółciowy zagęszcza żółć dwudziestokrotnie, wchłaniając wodę do błony śluzowej swojej ścianki i oddając ją do krwi. Otrzymany tą drogą mocny, kleisty płyn zostaje zmagazynowany w podobny sposób, w jaki żołądek gromadzi pożywienie - pomarszczone ścianki wewnętrznej wyściółki woreczka poszerzają się w miarę zwiększania zawartości żółci.

W normalnych warunkach tłusty cholesterol w skoncentrowanej żółci zachowuje stan ciekły i nie tworzy osadów. Jednak jeśli proporcje składników z jakichś powodów ulegną zmianie, wewnątrz pęcherzyka żółciowego wytrącają się kryształy cholesterolu. Te kryształy wiążą się z solami kwasów żółciowych i barwnikami, w wyniku czego powstają złogi żółciowe mieszane - żółto-zielone kamienie o różnych rozmiarach - od maleńkich kryształków do dużych kamieni wielkości nawet 500g. Kamienie żółciowe cholesterolowe i ciemniejsze kamienie barwnikowe mogą także występować niezależnie od siebie.

Kamienie żółciowe występują trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a zwłaszcza u osób spożywających duże ilości nasyconych tłuszczów. Mniejsze kamienie zazwyczaj przemieszczają się do jelita i zostają wydalone na zewnątrz organizmu nie stając się źródłem większych problemów, jednak może się zdarzyć, że któryś utknie w przewodzie żółciowym. Kamień utrudnia przepływ żółci, powodując bolesny i potencjalnie niebezpieczny stan - kamicę, podlegający natychmiastowemu leczeniu.

Podobne prace

Do góry