Ocena brak

Jaka jest budowa zęba?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

U człowieka zęby rosną dwukrotnie w ciągu całego życia. Pierwszy komplet składa się z dwudziestu zębów mlecznych, które wypadają po około pięciu, sześciu latach. Potem wyrasta drugi komplet trzydziestu dwóch zębów stałych. Niektórzy ludzie nigdy nie mają pełnej liczby zębów, zwłaszcza cztery duże zęby „mądrości" znajdujące się z tyłu jamy ustnej - po jednym z każdej strony górnej i dolnej szczęki - mogą nigdy nie „wyjść" (wyrosnąć ponad powierzchnię dziąsła).

Każdy ząb ma dwie główne części. Jedną z nich jest korona, powyżej powierzchni dziąsła. Druga to korzeń. W zależności od rodzaju zęba i jego położenia w jamie ustnej jeden ząb może mieć od jednego do trzech korzeni. Są one przymocowane do zębodołów w kości szczękowej.

Wnętrze zęba składa się z twardej, żółtej substancji, noszącej nazwę zębiny. Zewnętrzna powierzchnia jest pokryta bardzo twardą, białawą substancją, zwaną szkliwem, będącą najwytrzymalszym materiałem w naszym organizmie. Powierzchnia korzenia jest pokryta warstwą innej twardej substancji, zwanej cementem. Cement przymocowuje włókna więzadła zębodołowo-zębowego, które można sobie wyobrazić jako pasek łączący ząb z kością ściany zębodołu.

Każdy ząb ma w środku komorę miazgi. Komora jest wypełniona naczyniami krwionośnymi i nerwami, które łączą się z resztą układu krwionośnego i nerwowego wąskim kanałem korzenia. Dziąsła są wykonane z tkanki nabłonkowej, ściśle połączonej włóknami z kością szczękową i tworzącej ochronny kołnierz wokół każdego zęba. Budowa taka zapobiega rozchodzeniu się infekcji z jamy ustnej do kości szczęki przez zębodoły.

Podobne prace

Do góry