Ocena brak

Jaką funkcję pełnią gonady?

Autor /Bogna Dodano /31.01.2012

Męskie plemniki powstają z komórek płciowych (spermatogonia), które, jak wszystkie komórki organizmu, mają 23 pary chromosomów podczas wzrostu i podziału. Rozwijające się i dojrzewające do zapłodnienia plemniki są magazynowane w męskich gonadach - dwóch jądrach zawieszonych na zewnątrz ciała w workach mosznowych, ponieważ rozwijające się plemniki muszą mieć niższą temperaturę niż ta, w której funkcjonują pozostałe narządy. Żeńskie komórki jajowe powstają z oogonii, pierwotnej komórki jajowej, również posiadającej 23 pary chromosomów. Żeńskie komórki jajowe dojrzewają wewnątrz organizmu w dwóch zbiornikach zwanych jajnikami.

Zanim dojdzie do spotkania plemnika z komórką jajową, ułożone parami chromosomy muszą zmienić się w chromosomy pojedyncze, gdyż po połączeniu dwóch komórek każda z nich dostarczy 23 pojedyncze chromosomy i nowo powstała komórka również będzie miała 23 pary. Proces ten gwarantuje, że mająca właśnie powstać komórka odziedziczy po połowie cech od każdego z rodziców. Taki podział chromosomów nazywamy mejozą.

Spermatogonia, które dojrzały już dostatecznie i są gotowe do mejozy, nazywamy spermatocytami pierwszego rzędu; na tym etapie pary chromosomów rozdzielają się, a jeden chromosom z każdej pary przechodzi do nowej komórki powstałej w wyniku tego podziału. Nowe komórki, określane mianem spermatocytów drugiego rzędu, zawierają teraz tylko 23 pojedyncze chromosomy. Podobne rozdzielenie par chromosomów ma miejsce także w rozwijającej się komórce jajowej. Dojrzewające oogonium rozwija się w oocyt pierwotny, zawierający pęcherzyk, i tak jak spermatocyt pierwszego rzędu u osobnika męskiego, podlega mejozie. W rezultacie tego procesu pary chromosomów komórki jajowej zmieniają się w chromosomy pojedyncze.

Podobne prace

Do góry