Ocena brak

Jak złagodzić ból podczas porodu?

Autor /Bogna Dodano /31.01.2012

Nawet normalnie przebiegający poród jest dla kobiety bardzo bolesnym doświadczeniem. Ćwiczenia oddechowe opanowane podczas ciąży mogą pomóc w złagodzeniu bólu, ale w szpitalach stosuje się środki farmaceutyczne, które bywają skuteczniejsze. W pierwszej fazie porodu podaje się często lek o nazwie petydyna. Jest on podawany w postaci zastrzyku, ale ponieważ działa po 20-30 minutach, trzeba go przyjąć, zanim ból stanie się nie do zniesienia.

Są sytuacje, w których potrzebny jest jeszcze silniejszy środek uśmierzający ból. Można wtedy zastosować znieczulenie nadoponowe. Oznacza to po prostu wkłucie igły z lekiem w plecy, w pobliżu kręgosłupa, w miejscu, gdzie nerwy czuciowe macicy dochodzą do rdzenia kręgowego. Znieczulenie blokuje sygnały bólu dochodzące z macicy. Wadą tej metody jest fakt, że zablokowane są także odczucia, które każą matce przeć podczas drugiego etapu porodu, wskutek czego może zajść konieczność odebrania dziecka za pomocą kleszczy chirurgicznych. Poza tym u rodzącej może obniżyć się ciśnienie krwi.

Innym sposobem na złagodzenie bólu jest wdychanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. Kobieta wdycha gazy przez specjalną maskę, sama regulując ich dawkę. Ta metoda jest skuteczniejsza podczas drugiego etapu porodu.

Podobne prace

Do góry