Ocena brak

Jak zdiagnozować alergie?

Autor /Starszy Dodano /31.01.2012

W większości przypadków alergii charakterystyczne objawy pozwalają postawić pewną diagnozę. Jednak czasami, kiedy istnieją wątpliwości co do przyczyn alergii, konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów. Diagnozę uczulenia na pyłek (a czasami i na alergie pokarmowe) stawia się w oparciu o tak zwane testy skórne. Jeden z testów polega na tym, że lekarz lub pielęgniarka nanoszą na skórę przedramienia pacjenta malutką kropelkę roztworu wodnego zawierającego bardzo niewielką ilość określonego alergenu. Następnie cienką igłą przekłuwają skórę w miejscu, gdzie znajduje się kropelka, po czym ścierają roztwór.

Podczas jednego spotkania można przeprowadzić na skórze osoby dorosłej do 40 testów bez wywoływania u pacjenta złego samopoczucia. Jeśli pacjent jest uczulony na jeden z tych alergenów, po około 15 minutach na miejscu badania pojawi się okrągły, wyraźny, czerwony bąbel. Inny rodzaj testu skórnego wykonuje się u ludzi, którzy mają alergiczną egzemę albo zapalenie skóry. Wówczas małe pasma plastra zawierającego ewentualne alergeny przykleja się do skóry i pozostawia na mniej więcej jeden dzień. Jeśli pacjent jest uczulony na którąś z badanych substancji, pod plastrem na małym obszarze skóry pojawi się stan zapalny. Obecnie niektóre alergie można zdiagnozować, wykonując specjalne badania krwi, w czasie których sprawdza się, czy znajdują się w niej przeciwciała określonych alergenów.

Specjalna dieta

Czasami stosuje się specjalną dietę w celu stwierdzenia, który pokarm powoduje reakcję alergiczną. Na początku podaje się pacjentowi bardzo proste pożywienie, często jest to zwykła woda i jedno warzywo, jak ziemniaki oraz jeden rodzaj mięsa, na przykład mięso jagnięce. Liczba możliwych alergenów zostaje w ten sposób ograniczona.

Jeśli stan pacjenta poprawi się po kilkudniowym stosowaniu tej diety, jest prawdopodobne, że co najmniej jeden z wyeliminowanych pokarmów powodował reakcję alergiczną. Następnie prosi się pacjenta, by po kolei próbował włączać do swej codziennej diety różne pokarmy, by stwierdzić, czy objawy alergii powrócą. Taki proces eliminacji pozwala stwierdzić, na jakie pokarmy badana osoba jest uczulona.

Podobne prace

Do góry