Ocena brak

Jak zbudowane są włosy i jak odbywa się ich porost?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Włosy są tak ważną częścią naszego ciała, że nawet podczas rozwoju wewnątrzłonowego płód jest pokryty delikatnym meszkiem. Z reguły jeszcze przed przyjściem dziecka na świat zostaje on zastąpiony włoskami innego rodzaju, zwanymi owłosieniem pierwotnym, które stopniowo zostaje zastąpione normalnym owłosieniem głowy i ciała.

Na głowie człowieka dorosłego rośnie około 120000 włosów, a każdy z nich, podobnie jak włosy na całym ciele, wyrasta z własnego korzenia, zwanego brodawką warstwy właściwej skóry. Korzeń jest umieszczony dokładnie na dnie pustego miejsca w skórze, zwanego pęcherzykiem, a składniki odżywcze otrzymuje przez układ krwionośny. W każdym pęcherzyku znaj« duje się maleńki gruczoł łojowy, wydzielający minimalną ilość tłustego łoju. Ta substancja nawilża włos i nadaje mu połysk. Każdy pęcherzyk posiada także małe mięśnie podnoszące włos.
Oznacza to, że kiedy jest nam zimno lub kiedy czujemy strach, te mięśnie kurczą się, podnosząc włosy do pionu. Odruch ten pochodzi z czasów, kiedy nasi przodkowie mieli o wiele więcej włosów, które zjeżone mogły zatrzymać ciepło lub nadać groźny wygląd. Ten sam mechanizm występuje u ptaka stroszącego piórka na zimnie, by zatrzymać przy sobie warstwę izolującego powietrza lub u kota, jeżącego sierść, by wyglądać na większego i groźniejszego w oczach zbliżającego się psa. Kiedy mięśnie włosa kurczą się, skóra znajdująca się wokół nich unosi się i powstaje tak zwana gęsia skórka.
Porost włosów odbywa się kilkoma etapami. Na początku występuje faza aktywna, podczas której włos systematycznie wyrasta ze swego korzenia. Ta faza trwa do czterech lat, a po niej następuje faza odpoczynku, podczas której wyrośnięty włos stopniowo zamiera i wypada. Podczas trzeciej fazy pusty pęcherzyk odpoczywa przez kilka miesięcy i cały proces zaczyna się od nowa.

Włosy na głowie rosną z prędkością około 1,25 cm miesięcznie, choć występują tu różnice indywidualne. Oczywiście włosy na głowie osiągają przed wypadnięciem o wiele większą długość niż włosy na reszcie ciała. Przeciętnie ludzie tracą dziennie około 40 do 100 włosów, które osiągnęły końcowy etap drugiej fazy, jednak nieustannie zastępują je nowe włosy, ponieważ inne odpoczywające pęcherzyki powracają do fazy aktywnej. Gdy dzieci wchodzą w wiek dojrzewania i zaczynają stawać się dorosłymi, u przedstawicieli obu płci wyrastają nowego rodzaju włosy w dołkach pachowych i wokół obszaru genitalnego, będące rezultatem zmian hormonalnych. Niedługo potem u chłopców pojawia się owłosienie na twarzy i wreszcie, u większości, na piersiach. Ten rodzaj owłosienia należy do drugorzędnych cech płciowych.

Typ i kształt włosa

Widoczna gołym okiem część włosa to łodyga z martwej tkanki, złożona z powiązanych ze sobą łańcuchów białka. Jedynie rosnąca część włosa, w brodawce warstwy właściwej skóry Jest tkanką żywą. W powiększeniu widać, że powierzchnia łodygi włosa łuszczy się, jak skóra gadów i nogi ptaków, to samo odnosi się do paznokci. Łodygi włosów mogą mieć różne kształty, i właśnie ich kształt determinuje, czy włosy są proste, falujące czy kręcone. Okrągła łodyga daje proste włosy, owalna łodyga daje włosy falujące lub kręcone, a łodyga przypominająca kształtem nerkę daje fryzurę afro.

Podobne prace

Do góry