Ocena brak

Jak zbudowana jest stopa?

Autor /Grzebyk Dodano /31.01.2012

Ludzka stopa jest mechanicznym majstersztykiem złożonym z 26 koś­ci, 35 stawów i ponad 100 więzadeł. Jest bardzo ciężko pracującą częścią ciała, więc mogą jej dotyczyć różne problemy natury medycznej - mniej lub bardziej poważne.
Stopy każdego człowieka muszą wytrzymać kilkadziesiąt lat ciężkiej, często wynisz­czającej służby. Przez całe życie są poddawa­ne nieustannym naciskom i naprężeniom, w wyni­ku których mogą wystąpić rozmaite dolegliwości. Te łagodniejsze z łatwością można leczyć same­mu. Innymi musi zająć się specjalista - ortopeda lub pedikiurzystka.
Stopa musi spełnić dwa bardzo ważne zadania - utrzymać ciężar całego ciała i służyć jako dźwi­gnia przesuwająca ciało do przodu podczas chodze­nia lub biegania. Budowa stopy jest podobna do budowy dłoni Jednak proporcje odpowiednich czę­ści składowych są różne. Stopy nie wykazują też tak wyraźnych różnic w sprawności jak dłonie, z których jedna, najczęściej prawa, jest zazwyczaj dużo sprawniejsza od drugiej.
Ponieważ stopa składa się z wielu drobnych czę­ści, jest bardzo elastyczna. Ciężar ciała spoczywa na największej kości stopy, kości piętowej, oraz główkach kości śródstopia. Kości znajdujące się pomiędzy nimi są wzniesione ponad poziom pod­łoża i tworzą łuk, który działa tak samo jak most łukowy, rozkładając ciężar ciała na całą stopę.

Trzy łuki.
W rzeczywistości w stopie można wyróżnić trzy łuki: podłużny środkowy rozciąga się wzdłuż ze­wnętrznej krawędzi, podłużny boczny rozciąga się wzdłuż wewnętrznej krawędzi, a poprzeczny prze­cina stopę. Jeśli popatrzymy na ślady mokrych stóp na podłodze w łazience (zakładając, że nie mamy płaskostopia), zauważymy, że zwężają się one w środku, co jest dowodem na to, że łuk podłużny boczny jest wyższy niż łuk podłużny środkowy.
Kiedy stoimy na baczność, ciężar ciała jest opar­ty na pięcie i śródstopiu, natomiast kiedy zaczy­namy chodzić, ciężar przesuwa się najpierw na zewnętrzną krawędź, a następnie na śródstopie. Gdy pięta unosi się w górę, palce stopy rozciąga­ją się, a łuk podłużny zostaje skrócony. Podczas chodzenia trzymamy palce wyciągnięte do przo­du, co zapobiega ich zawijaniu się pod stopę. Duży palec - paluch - jest najważniejszy ze wszystkich, ponieważ jego utrata może upośledzić zdolność wykonywania kroków.

Podobne prace

Do góry