Ocena brak

Jak zbadać wydolność krążenia?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Próba wysiłkowa jest dobrą metodą na zbadanie wydolności krążenia. Podczas odpoczynku zbadaj swój puls wyczuwalny w miejscu, gdzie prowadzi tętnica, czyli w nadgarstku tuż pod kciukiem. Policz ilość uderzeń w ciągu jednej minuty. Jedną nogą stań na pierwszy stopień schodów, potem unieś w górę drugą nogę i połóż na tym samym stopniu. Zejdź w dół, kładąc jedną stopę obok drugiej.

Ćwicz tak przez trzy minuty, z prędkością około 24 kroków na minutę, potem odczekaj 1 minutę i znowu sprawdź puls. Powtórz próbę wysiłkową po rozpoczęciu jakichkolwiek regularnych ćwiczeń fizycznych. Im mniejsza będzie różnica pomiędzy pulsem w stanie spoczynku, a pulsem po takim umiarkowanym wysiłku fizycznym, tym silniejsze jest twoje serce. Kiedy robisz wdech, mięśnie klatki piersiowej unoszą żebra i wciągają powietrze do płuc. Krew znajdująca się w płucach pochłania tlen z powietrza, a pozbywa się dwutlenku węgla.

Zatem wydychane powietrze zawiera mniej tlenu i więcej dwutlenku węgla niż powietrze atmosferyczne poza organizmem.

Im więcej powietrza mogą pomieścić nasze płuca, tym więcej tlenu dostarczy krew do mięśni. Ćwiczenia fizyczne zwiększają pojemność płuc i wzmacniają mięśnie klatki piersiowej. Podobnie jak inne mięśnie, łącznie z mięśniem serca, mięśnie oddechowe pracują lepiej, jeśli są częściej i intensywniej wykorzystywane.

Podobne prace

Do góry