Ocena brak

Jak zapobiegać próchnicy zębów za pomocą szczoteczki do zębów?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Istnieje kilka sposobów zapobiegania próchnicy zębów. Jednym z nich jest usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, zarazków, kwasów i starego pokarmu przez regularne szczotkowanie. Jest to jeden z najważniejszych aspektów higieny jamy ustnej, a jednocześnie niezbędny element dbałości o zęby.

Stomatolodzy od lat prowadzą dyskusje na temat prawidłowego sposobu czyszczenia zębów szczoteczką. Ogólnie rzecz biorąc, szczoteczka powinna wymiatać bakterie i cząstki pokarmów w kierunku od dziąsła do końca zęba w taki sposób, aby nie utkwiły one między dziąsłem a zębem. Czasami zaleca się wykonywanie ruchów okrężnych. Szczoteczka powinna dosięgnąć wszystkich powierzchni zęba, łącznie z trudno dostępnymi częściami, znajdującymi się pomiędzy sąsiadującymi zębami.

Stosowanie dobrej jakości pasty do zębów jest zawsze zalecane. Idealnie byłoby szczotkować zęby po każdym posiłku. Minimalny wymóg to czyszczenie zębów rano i wieczorem, tuż przed udaniem się na spoczynek, czynność szczotkowania powinna trwać co najmniej dwie, trzy minuty i w razie potrzeby zakończyć się użyciem płynu do płukania jamy ustnej.

Podobne prace

Do góry