Ocena brak

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Autor /Erka Dodano /31.01.2012

Istnieje kilka sposobów zapobiegania próchnicy zębów. Jednym z nich jest usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, zarazków, kwasów i starego pokarmu przez regularne szczotkowanie. Jest to jeden z najważniejszych aspektów higieny jamy ustnej, a jednocześnie niezbędny element dbałości o zęby.

Nić dentystyczna to woskowana nić, którą należy trzymać w palcach i przeciągać między zębami i po powierzchni zębów, w celu usunięcia płytki bakteryjnej, cząstek pokarmów i innych substancji, których obecność jest w jamie ustnej niepożądana.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów zapobiegania próchnicy jest stosowanie fluoru. Okazało się, że stosowany w maleńkich ilościach, pierwiastek ten redukuje rozmiar próchnicy zębów. Zostaje wchłonięty w rosnący ząb i „wzmacnia" szkliwo i zębinę, sprawiając, że są one bardziej odporne na działanie kwasów. Zwłaszcza u dzieci powinno się dbać o to, by zęby otrzymywały dostateczne ilości fluoru.

W wielu rejonach świata fluor dodaje się do wody pitnej w stężeniu jeden do miliona. Oznacza to, że podczas jedzenia i picia zęby otrzymują Pożywienie

Kolejnym ważnym elementem higieny jamy ustnej jest zwracanie bacznej uwagi na to, co jemy i pijemy. Słodkie, zawierające cukier potrawy ułatwiają rozwój zarazkom i działanie kwasom. Słodkie przekąski pomiędzy posiłkami utrzymują niepożądany poziom cukru w jamie ustnej i jeszcze pogarszają sytuację.

Z punktu widzenia higieny zębów, jak również dbałości o układ trawienny i ogólny stan organizmu, lepiej zjeść między posiłkami owoc czy warzywo niż coś słodkiego i lepkiego, jak czekolada.

Innym bardzo ważnym aspektem dbałości o uzębienie są regularne wizyty u stomatologa. Stomatolog skontroluje stan zębów, sprawdzi, czy prawidłowo rosną i wcześnie rozpozna problemy, z których rozwiązaniem mogłyby być później kłopoty. Czasami trudno jest ustalić stopień zaawansowania próchnicy, czy nawet stwierdzić obecność próchnicy w zębie. Zdjęcie rentgenowskie pomaga w takim przypadku ujawnić rejony objęte próchnicą. Zdjęcie takie wykonuje się także w celu oceny, jak wygląda ukryta w dziąśle część wyrzynającego się zęba, w razie gdyby trzeba było zmienić jego ustawienie.
W przypadku, gdy leczenie zęba może być bolesne, stomatolog powinien zaaplikować zastrzyk znieczulający miejscowo w okolicy chorego zęba i zębów z nim sąsiadujących. Przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych lub długotrwałych zabiegów pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne, a zabieg wykonywany jest w szpitalu, na oddziale chirurgii szczękowej.

Próchnica jest procesem nieodwracalnym, dotkniętego nią zęba nie da się całkowicie wyleczyć. Jedynym wyjściem jest borowanie w celu usunięcia zepsutych części zęba i wypełnienie powstałego ubytku. Nowoczesne szybkoobrotowe maszyny do wiercenia, tak zwane turbiny, posiadają wiertła obracające się 400 tysięcy lub więcej razy na minutę. Ponieważ szkliwo jest bardzo twarde, podczas borowania wydziela się ciepło, zatem pracujące wiertło musi być schładzane wodą. Woda i wywiercone fragmenty są usuwane z ust za pomocą ślinociągu lub poprzez przepłukiwanie ust pacjenta wodą.

Podobne prace

Do góry