Ocena brak

Jak wygląda dno oceanu?

Autor /Zemi Dodano /31.01.2012

Odwieczne przekonanie, że Mount Everest, mierzący 8848 m,jest naj­wyższą górą na świecie zostało za­kwestionowane wraz z odkryciem, iż stożek wulkaniczny Manna Kea na Hawajach ma od podstawy do szczytu 2300 metrów więcej.
Odkrycie, że Mauna Kea ma od podstawy, znajdującej się głęboko na dnie oceanu, do szczytu ponad 10000 m to tylko jedna z wielu rewelacji, jakich dostarczyły badania dna morskiego w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.
Dzięki nowoczesnej technice, człowiek był w stanie sporządzić dokładną mapę dna oceanu. Mapy te dostarczyły dowodów na to, że po­wierzchnia dna morskiego regularnie się rozsu­wa. Na przykład dwie główne części dna Atlantyku, przedzielone Grzbietem Srodkowoatlantyckim, oddalają się od siebie z prędkością 2,5 cm rocznie.
W przypadku innych oceanów proces ten jest znacznie szybszy, dno Oceanu Spokojnego, prze­dzielone Grzbietem Wschodniopacyficznym każdego roku odsuwa się od niego w obie strony o 12 do 16 cm. Błędem jednak byłoby twierdze­nie, że powierzchnia dna oceanów zwiększa się w tak dużym tempie. Płyty tektoniczne tworzące dno Pacyfiku zostają wchłonięte przez przepastne rowy oceaniczne. Jednym z najbardziej zaskaku­jących odkryć było to, że żadna ze skał czy osadów znalezionych na dnie morza nie miała więcej niż dwieście milionów lat, podczas gdy najstarsza skata odnaleziona na lądzie liczy sobie ponad 3960 min lat.

Podobne prace

Do góry