Ocena brak

Jak witaminy i pierwiastki śladowe wpływają na zdrowie?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Organizm potrzebuje pewnych substancji chemicznych do właściwego działania. Pierwiastki śladowe (mikroelementy), takie jak wapń, sód, chlor i fosfor są niezbędne do utrzymania w zdrowiu kości, krwi i komórek nerwowych. Żelazo jest potrzebne czerwonym krwinkom do transportu tlenu, a jego niedobór powoduje anemię. Jednak zbyt duże ilości mikroelementów również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na przykład nadmiar soli (chlorek sodu) powoduje nadciśnienie.

Bez witamin nie ma zdrowia. Dzięki nim pewne chemiczne procesy w komórkach mogą odbywać się w swoim naturalnym rytmie. Organizm nie jest w stanie sam wyprodukować większości witamin, a chociaż potrzebne mu są tylko śladowe ich ilości, brak lub niedobór tych substancji może spowodować poważne choroby. Szkorbut i krzywica to tylko dwa z wielu przykładów.

Witaminy i pierwiastki śladowe znajdują się w rozmaitych owocach i warzywach, nabiale, czerwonym mięsie i rybach. Największe ilości zawierają pokarmy świeże. Wiele przetworzonych rodzajów pożywienia, jak płatki śniadaniowe i margaryny, jest wzbogaconych w witaminy w ilościach uregulowanych przepisami (ich lista powinna znajdować się na opakowaniu produktu spożywczego).

Podobne prace

Do góry